Magyarországon a lakosság körülbelül hét százaléka nyomorban tengődik, az ezekben a családokban élő százhúszezer gyerek közül - hazai és nemzetközi szervezetek szerint - húszezernek egyszerűen a fizikai léte múlik azon, hogy az iskolában, óvodában kedvezményesen, illetve ingyenesen jutnak ennivalóhoz. Tavaly az átlagosan húszezer egyéni támogató közel ötvenezer egyéni befizetést tett a 17 éve működő Gyermekétkeztetési Alapítvány (GYEA) javára. 2010-ben azonban felére esett vissza az egyéni adományok összege. Ezért is döntöttek ismételten egy figyelemfelkeltő esemény megszervezése mellett. Most zárult le a több helyszínen, neves művészek közreműködésével tartott "Adj, hogy ehessenek" akció. Legutóbb száz családnak egyhavi adagot is átadtak tartós élelmiszerből.
A GYEA egyik programja, a Mindenki ebédel keretében azon településekre küld élelmiszercsomagokat, ahol a leginkább rászoruló gyermekek élnek. Ebben az esztendőben 20 százalékkal több település pályázott a programban való részvételre. Az alapítvány a csökkenő adományok ellenére 2010-ben 23 százalékkal több települést támogatott. Összesen 2770 gyermeket, illetve családjukat támogatja a GYEA az iskola-, illetve óvodai szünetekben, 160 adag tartós élelmiszercsomaggal. Az élelmiszerárak növekedése azonban - tudatta a GYEA - ezt a programot is veszélyezteti.
Mint rögzítették: az alapítvány az egyszázalékos szja-felajánlásokból, továbbá magánszemélyek és vállalkozások adományaiból tartja el magát. Működési költsége messze elmarad az átlagtól, bevételeinek csupán 11,8 százalékát fordítja erre a célra.
