Az előző hónapból kiindulva rossz adatokat vártunk, de nem ilyen rosszat - mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a KSH kiskeradatait kommentálva. A kiskereskedelmi forgalom volumene 2010 első felében 4,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, tavaly júniushoz viszonyítva pedig 4,6 százalékos csökkenést produkált. Az egyetlen jó hír, hogy májushoz képest stagnálást mutatott a forgalom, míg az előző hónapban, hó/hó alapon is visszaesés mutatkozott.
Az első féléves kiskereskedelmi forgalom összesen 3398 milliárd forint lett, ebből júniusban 630 milliárd forint képződött, amely folyó áron alig több mint kétmilliárd forint többletet mutat a tavaly júniusi forgalmi adathoz.
Az élelmiszer 3,2, a nem élelmiszer 4,5 százalékos volumencsökkenést mutatott. Ez utóbbinál a műszaki cikkek forgalma tíz százalék körüli csökkenést szenvedett el, ami nem meglepő: a tavalyi bázis úgy számított erősnek a mostani adatokhoz képest, hogy akkor is csökkent a forgalom. Ám a tavalyi áfanövekedés miatt a műszaki szakáruházak proaktívak voltak és a háztartások jelentős része előrehozta a fehér-, illetve barnaáru-vásárlásait. Ehhez képest gyengült most júniusban a forgalom. A KSH adatai szerint egyedül a ruházatban mutatkozott növekedés, Vámos szerint egyértelműen az akciók miatt.
Mint mondta, a kiskereskedelem első féléve sokkal rosszabbul sikerült, mint azt várták. A júniusi adatok is arra engednek következtetni, hogy az éves kiskereskedelmi forgalomnövekedés vagy esetleg a stagnálás csak optimizmus volt. Ilyen forgalmi adatok mellett a második félévben csodának kellene történnie, hogy a trend megforduljon.
Úgy véli, a júliusi adatok sem mutatnak majd mást, annak ellenére, hogy az áfahatás már kifut. Az augusztust sem látja jónak, annak ellenére, hogy ilyenkor a tanszer- és iskolaszer-forgalom jellemzően megdobja a volument. Ez cseppet sem meglepő, hiszen nincs több pénzük az embereknek, miből is vásárolnának többet. Egyedül a zöldség-gyümölcs dobná meg a forgalmat, de abból nincs elegendő árualap és a drága termékeket nem nagyon veszik a fogyasztók.
Az őszi időszak rendszerint gyenge a kiskereskedelemben, november második felében indul meg a forgalom. Vámos ebben bízik.
