BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Matolcsy: A magyar gazdaság még nem gyógyul

2010. június 17. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország idén éppen hogy elkerüli - egy sikeres pénzügyi stabilizációval - a nagyobb bajt, ezért kell azzal a romantikus megközelítéssel szakítani, hogy a politikai fordulat egy-két hónap alatt gazdasági fordulatot is hoz. A miniszter a Heti Válasz konferenciáján azt mondta: arra vállalkoztak, hogy megállítsák a magyar gazdaság zuhanását. Matolcsy szerint a hiány a jelenlegi öt százalékról az év végére 3,8 százalékra áll vissza - ehhez kell a "brutális mértékű" bankadó és kemény pénzügyi stabilizáció.

A kormány fő gazdaságpolitikusa szerint hamis illúzió az is, hogy az unió gazdasága a következő hónapokban javulni fog. A magyar gazdaság külső környezetében romló tendenciákra kell felkészülni a következő hónapokban - de még a jövő év elején is -, vagyis Matolcsy szerint nem szabad arra számítani, hogy a hiányzó hazai keresletet kiegyenlítené a környező országok exportkereslete.

Matolcsy szerint Magyarország 2013-tól a térség leggyorsabban fejlődő gazdaságává válhat, ha az idei stabilizációt és a 2011-12-es reformokat sikerül véghezvinni, de addig kockázatos időket kell túlélni - tette hozzá. A bankadóról szólva Matolcsy elmondta, hogy a 200 milliárdból nem tud engedni, mert enélkül vagy komoly adóemelésre, vagy komoly megszorításra lenne szükség. Matolcsy szerint a 2011-12-ben tervezett szja-átalakítással mindenki jól jár: ez egy "fantasztikus áttörés lesz". Az adóreform és az (adó)bürokrácia csökkentése megalapozza a hosszú távú fellendülést, amit tovább segíthet a második Széchenyi program beindítása.

Papp Zsolt
Papp Zsolt
F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet