Tegnap az országgyűlés elfogadta az alkotmány módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely a parlament létszámát - legkésőbb 2014-től - a jelenlegi 386 képviselőről 200-ra csökkenti, ezenfelül a 13 elismert kisebbség egy-egy tagot küldhet. A honatyák ugyan tegnap az alkotmányba emelték a kisebb parlament intézményét, de a választási rendszer átalakítása, az új határok meghúzása csak ezt követően kezdődik. Ugyancsak a most elfogadott alkotmánymódosítás része a miniszterelnök-helyettesi intézmény létrehozása, mivel a második Orbán-kormányban Navracsics Tibor és Semjén Zsolt is ezt a posztot tölti be. Az országgyűlés délelőtt elfogadta az alkotmánymódosítást, Kósa Lajos délután már egy másikat adott be: az alaptörvénybe emelné az alpolgármesteri intézményt, azzal a kiegészítéssel, hogy a jövőben nemcsak a képviselő-testületek tagjait, hanem bárkit alpolgármesternek választhat a települési önkormányzat. Az alkotmánymódosításhoz mellékelt - szintén kétharmados - önkormányzati törvénymódosítás szerint, ha több alpolgármester lesz egy településen, azok között legalább egy választott képviselőnek kell lennie. A polgármester viszont bármikor elbocsáthatja a külsős alpolgármesterét - szól az indítvány. A parlament csütörtökön elfogadta a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvényjavaslatot is. A jogszabály visszaállítja a közigazgatási és a helyettes államtitkári tisztséget. Ez a rendelkezés - a törvény indoklása szerint - lehetővé teszi, hogy professzionális köztisztviselők vezessék a minisztériumok szakmai igazgatását, "következetesen elválasztva őket a politikai vezetéstől". E tételnek ugyan ellentmond az a módosítás, amely minden minisztériumi osztályvezetőnél magasabb beosztású vezető kinevezését a közigazgatási tárca államtitkárának engedélyéhez köti. A törvény egyik vitatott része volt a miniszterek javadalmazására vonatkozó rendelkezés.
