A csaknem félezer költségvetési intézmény tartozásállománya április végén 21,9 milliárd forintra emelkedett, az előző hónaphoz képest 1,4 milliárddal nőtt - derül ki a Magyar Államkincstár adataiból. Az összes adósságon belül az állammal szemben fennálló tartozás 1,2 milliárd forint volt, az egyhavi bővülés 300 millió. A kifizetetlen szállítói-szolgáltatói számlaállomány a negyedik hónapban 20,7 milliárd forint volt, egy hónap alatt 1,1 milliárddal emelkedett. Az intézmények adóssága az előző fél évben érdemben nem változott, az 20-22 milliárd forint között ingadozott. Egy évvel ezelőtt az állomány még 12 milliárd forinton állt, ám a tavalyi szűkös költségvetési évben novemberre 32,5 milliárdig emelkedett. A fordulat decemberben következett be, amikor látva a kincstár, hogy teljesül a költségvetési hiány, engedélyezték a felhalmozott tartozások csökkentését - azóta a 20-22 milliárd forintos szintre állt be a kifizetetlen számlaállomány.
Az összes adósság 43 százaléka jelentkezik az Oktatási és Kulturális Minisztérium intézményeinél, ezen belül nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél. A Pécsi Tudományegyetemen továbbra is kincstári biztos működik, szintúgy az Állami Egészségügyi Központban és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalában is. Az állami kórházak mellett még a rendőrségeken és a büntetés-végrehajtási intézményekben küzdenek komolyabb adóssággal, az igazságügyi tárcánál 4,8 milliárd kifizetetlen számlát tartanak nyilván. Csak a Budapesti Rendőr-főkapitányság kifizetetlen számlaállománya már meghaladja az egymilliárd forintot, ez a 31,7 milliárd forintos éves költségvetésből gazdálkodó intézménynél már nem elhanyagolható összeg.
