Alapjaiban írja át az állami vagyongazdálkodási törvényt Matolcsy György leendő nemzetgazdasági miniszter és Fónagy János tegnap beterjesztett indítványa, amely átalakítaná az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. irányítását, valamint vagyongazdálkodási feladatokkal bízná meg az MFB Zrt.-t - miközben a bank jegyzett tőkéjét felemelnék. Már a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényből is sejteni lehetett, hogy a Fidesz-KDNP- kormány az APEH önállóságának megszüntetésre készül - ez most egyértelművé válik a vagyontörvény egyik passzusából. A javaslat szerint a VPOP élére kormánybiztos neveznek ki, aki amellett hogy irányítja a VPOP parancsnokát, előkészíti az adóhivatal és a vámhivatal integrációját. Fel lehet hozni érveket és ellenérveket is az összevonásról - mondta Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője, az APEH korábbi elnökhelyettese az Indexnek. Vámosi szerint a razziák során egyszerűbb lesz az együttműködés, ugyanakkor meglehetősen nehézkes egy civil szervezetet egy fegyveres testülettel "összeházasítani".
A javaslat szerint megszűnik a MNV irányító testülete, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT), amelynek a tagjai a választások eredményét látva amúgy is eldöntötték, hogy testületileg lemondanak az új kormány megalakulása után. A Matolcsy-Fónagy- módosítás megszünteti a NVT-t és az MNV felügyeletét a leendő vagyongazdálkodási miniszterre, vagyis Fellegi Tamásra bízza. Az ügyvezetői teendőket a héttagú igazgatóság látná el - ezt a testületet a törvénymódosítás hozná létre, mivel az ügyvezetői teendőket eddig az NVT gyakorolta. A most beterjesztett javaslat nem szabályozza az igazgatósági tagok - illetve a vezérigazgató és helyettesei - javadalmazását, azt a vagyongazdálkodási miniszterre bíznák a honatyák.
A Fidesz az MNV ellenőrző bizottságát is átalakítja: a jelenlegi szisztémában a kormány mellett az ellenőrző testületbe egy-egy tagot delegáltak a parlamenti pártok, valamint az érdekegyeztető tanács munkaadói és munkavállalói oldala. Ez a rend 1990 óta működött, a mindenkori állami vagyonkezelő cégek (ÁV, ÁVÜ, majd az ÁPV) felügyelő testületében ott ültek a parlamenti pártok emberei - így ellenőrizve a kormány vagyongazdálkodását. A mostani javaslat szerint az fb tagjait a vagyongazdálkodási miniszter nevezi ki, aki irányítja az MNV-t is.
A vagyonkezelői feladatok egy részét az állami tulajdonú MFB Zrt. látná el, amelynek jegyzett tőkéjét a jelenlegi hatvanról százmilliárd forintra emelné a Fidesz - többek közt azért, hogy az önkormányzati hitelekre kezességet vállaljon. A jövőben - többek közt - az erdőgazdaságok működését, az Eximbankot, a Mehibet, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-t is az MFB felügyelné. Az indoklás szerint a tőkeemeléssel a fejlesztési bank részben függetleníteni tudja magát a beszűkülő hitelpiactól és aktivitását is növeli.
