Pontos adatok még nincsenek, de az bizonyos, hogy a magyar élelmiszeripar tavaly is veszteséges volt: becsléseink szerint az elmúlt évben is a 2008-as összesített veszteséghez hasonló, 30 milliárd forintot közelítő kiesést volt kénytelen elkönyvelni az ágazat - mondta Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) elnöke a szervezet küldöttközgyűlésén. Szavai szerint a veszteség főleg a 4-5 százalékos belföldi piacvesztésből adódik, mivel tavaly 3-5 százalékos exportnövekedést mértek. Az ágazat kibocsátása 2-3 százalékkal maradhat el a 2008-as szinttől.
A veszteséget előidéző okok sokrétűek - mint az Fórián Zoltán, az Agrár-Európa Kft. üzletágvezetőjének előadásából kiderült -, egyrészt az ágazat versenyképességi problémái, másrészt a keresletcsökkenés mellett a túlzottan koncentrált kiskereskedelem erőfölénye és érdekérvényesítő ereje nehezíti a szektor működését. Az ágazat kritikus helyzetét mutatja, hogy 2000 óta a termelés több mint 20 százalékkal, a foglalkoztatottak száma és a belföldi értékesítés aránya egyaránt 25-25 százalékkal csökkent, mindeközben a finanszírozási igény és a hitelállomány (azon belül is a devizaadósság) folyamatosan nőtt.
Az ÉFOSZ ezért állásfoglalásában egyrészt az ágazat általános működési környezetének javítását - az adó- és járulékterhek, az élelmiszerek áfájának csökkentését -, valamint az ágazat megfelelő kormányzati képviseletét sürgeti, továbbá egy olyan közép-hosszú távra szóló élelmiszer-gazdasági stratégia kidolgozását, amihez hozzá lehetne igazítani a szabályozást és a támogatásokat is.
