BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kicsit oldották a konzervatív halfogyasztást

2010. május 10. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hárommilliárd forint támogatást osztana szét az agrártárca a Halászati Operatív Program (HOP) közös érdekeket célzó intézkedések prioritásában. Ez most nem támogatási kérelmes formában, hanem pályázati úton kerülne a felhasználókhoz. A pénzt a magyar halfogyasztás növelésére, illetve az értékesítés támogatására szánja a tárca. A program előkészítése jelenleg is zajlik - mondta a Napi érdeklődésére Gábor János, az agrártárca keretén belül működő Halászati Operatív Program Irányító Hatósági Osztályának vezetője. A tervek szerint a fogyasztást ösztönző közösségi marketingprogram mellett szeretnének egy, az értékesítést segítő virtuális aukciós felületet is létrehozni. Emellett egy halászati kooperációs tudásközpont létrehozását is támogatná a program. Ebben minden, az ágazatot érintő adat, kutatási eredmény, fejlesztés és új tudásanyag szerepelne, illetve elérhető lenne az ágazat szereplői számára.

Gábor szerint mindkét programot egyszerre indítanák el és szeretnék még az idén lezárni a pályázatokat. Főleg az aukciós oldalnál lenne fontos, hogy még a karácsonyi fogyasztási csúcs előtt segítséget kapjanak a termelők az értékesítéshez.

Az elképzelések szerint nonprofit gazdasági társaságok pályázhatnának, és előnyben részesülhetne az, amelyik a legnagyobb mértékben integrálja az ágazat szereplőit. Nem szeretnénk aprózni a támogatások összegét - indokolta a döntést Gábor János. Mint azt a Napi érdeklődésére elmondta, ez a prioritás azért indul késve, mert számos kérdést kellett a lebonyolításával kapcsolatban tisztázni: például hogy kell-e közbeszerzési eljárást kiírnia az irányító hatóságnak.

Az eddigi akvakultúra-fejlesztési programok révén sikerült némiképp "oldani" a magyar konzervatív halfogyasztási szokásokat, és növelni az évente elfogyasztott mennyiséget. Bár még mindig jóval a világátlag alatt van a magyar fogyasztás - az EU-ban is utolsók vagyunk -, 2002-höz képest sikerült több mint 30 százalékos növekedést elérni e téren. Így jelenleg 4,19 kilogrammon áll az egy főre eső éves hazai halfogyasztás.
Ennek körülbelül a fele származik belföldi termelésből - ez a természetes fogás nélkül évi 11 ezer tonnát tesz ki, azzal együtt pedig 22 ezer tonna körül alakul évente. Amit belföldön megtermelünk, az többnyire itt is fogy el, az export elenyésző hányadot tesz ki. A tradícióknak megfelelően javarészt pontyfogyasztásról van szó, de az utóbbi időben dinamikusan növekedett a Magyarországon termelt afrikai harcsa eladása is. A HOP keretein belül meghatározó szerepe van a fogyasztás növelésének, illetve támogatásának is - 2013-ra szeretnék elérni, hogy évi hat kilogrammra nőjön az egy főre jutó fogyasztás, remélhetőleg a mostani, 50 százalékos importarány tartása mellett.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet