Jogi eljárást indult az orosz kereskedelmi és iparkamara mellett működő nemzetközi kereskedelmi döntőbíróságon a magyarországi Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (EMFESZ) Kft. 2009. április 28-ai eladásának érvényességéről. Az eljárás tényéről Góczi István, az EMFESZ Kft. ügyvezető igazgatója (képünkön) mutatott igazolást pénteken. Úgy véli, a vizsgálat ténye már önmagában fordulatot jelent az EMFESZ elmúlt egy évének történetében, ugyanis eddig a volt tulajdonos Mabofi Holding Ltd. nem az eladás jogszerűségét, hanem magát az eladást vitatta. (Góczi a Cipruson bejegyzett Mabofi megbízott vezetőjeként 2009-ben a Svájcban bejegyzett RosGas AG-nek értékesítette egy dollárért a majd 500 millió dollár adósságot felhalmozott és pénzügyi nehézségekkel küszködő EMFESZ-t. Az ügyvezető szerint az adósság kérdése rendeződni látszik, bár a cég vitatja az 500 millió dolláros összege t.)
A moszkvai bírósági eljárással Góczi szerint a volt tulajdonos már csak az eladás jogszerűségét vitatja. A folyamat során fény derülhet arra is, hogy az új tulajdonos mögött kik állnak, ugyanis ez ma a magyar nyilvánosság számára is rejtélyes. Annyi ismert, hogy a RosGas mögött orosz szakmai befektetők állnak egy, a Seychelle-szigeteken jegyzett vállalkozással. Góczi szerint hat hónapon belül lezárulhat az eljárás és pozitív ítélet esetén végre rendeződhet a magyar cég sorsa, ezzel megszűnhetnek a nemzetközi bíróságokon indult perek és Nemzeti Nyomozóiroda vizsgálata is. Szerencsés esetben kifejezetten vonzó társaság lehet, akár a magyar állam számára is, hiszen a kft. évi nagyjából 220 milliárd forint forgalom mellett 6-7 milliárd forint nyereséget termel, miközben a magyar piac ötödét tudhatja magáénak - 160 ezer magánügyfél és a nagyobb gázfogyasztók tíz százalékának ellátásával. Az EMFESZ idei gázkapacitásai rendben vannak, a cég képes ellátni az ügyfeleit. Eközben azonban még mindig hatalmas adósságot görget maga előtt, még ha az 500 millió dolláros követelésből képes is valamit lefaragni.
