BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tisztul a kép EMFESZ-ügyben?

2010. május 2. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jogi eljárást indult az orosz kereskedelmi és iparkamara mellett működő nemzetközi kereskedelmi döntőbíróságon a magyarországi Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (EMFESZ) Kft. 2009. április 28-ai eladásának érvényességéről. Az eljárás tényéről Góczi István, az EMFESZ Kft. ügyvezető igazgatója (képünkön) mutatott igazolást pénteken. Úgy véli, a vizsgálat ténye már önmagában fordulatot jelent az EMFESZ elmúlt egy évének történetében, ugyanis eddig a volt tulajdonos Mabofi Holding Ltd. nem az eladás jogszerűségét, hanem magát az eladást vitatta. (Góczi a Cipruson bejegyzett Mabofi megbízott vezetőjeként 2009-ben a Svájcban bejegyzett RosGas AG-nek értékesítette egy dollárért a majd 500 millió dollár adósságot felhalmozott és pénzügyi nehézségekkel küszködő EMFESZ-t. Az ügyvezető szerint az adósság kérdése rendeződni látszik, bár a cég vitatja az 500 millió dolláros összege t.)

A moszkvai bírósági eljárással Góczi szerint a volt tulajdonos már csak az eladás jogszerűségét vitatja. A folyamat során fény derülhet arra is, hogy az új tulajdonos mögött kik állnak, ugyanis ez ma a magyar nyilvánosság számára is rejtélyes. Annyi ismert, hogy a RosGas mögött orosz szakmai befektetők állnak egy, a Seychelle-szigeteken jegyzett vállalkozással. Góczi szerint hat hónapon belül lezárulhat az eljárás és pozitív ítélet esetén végre rendeződhet a magyar cég sorsa, ezzel megszűnhetnek a nemzetközi bíróságokon indult perek és Nemzeti Nyomozóiroda vizsgálata is. Szerencsés esetben kifejezetten vonzó társaság lehet, akár a magyar állam számára is, hiszen a kft. évi nagyjából 220 milliárd forint forgalom mellett 6-7 milliárd forint nyereséget termel, miközben a magyar piac ötödét tudhatja magáénak - 160 ezer magánügyfél és a nagyobb gázfogyasztók tíz százalékának ellátásával. Az EMFESZ idei gázkapacitásai rendben vannak, a cég képes ellátni az ügyfeleit. Eközben azonban még mindig hatalmas adósságot görget maga előtt, még ha az 500 millió dolláros követelésből képes is valamit lefaragni.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet