A pocsékul sikerült idei első hónap után februárban is folytatódott a kiskereskedelemben a forgalomcsökkenés, az eladások volumene 4,3 százalékkal múlta alul a 2009-es értéket - adta hírül a KSH. Ezzel már a huszonötödik egymást követő hónapja jelez visszaesést az év/év mutató, utoljára ugyanis 2007 januárjában sikerült 1,3 százalékos növekedést regisztrálni. A piaci szereplők a hónapban folyó áron 485 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, szemben a 2009. februári 478 milliárddal. A forgalom alakulásán egyelőre nem látszik, hogy a reálkeresetek az első két hónapban négy százalékkal emelkedtek. A kiskereskedelem volumene ugyanis 2010 első két hónapjában 4,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az eladások januárhoz képest stagnáltak.
Két dolog tűnik biztosnak a kiskereskedelem elmúlt három hónapjában: volt, illetve van. Az első negyedéves előzetes adatok még nem készültek el, ezzel együtt nem tűnik nagyarányúnak a kiskereskedelmi üzletek számának csökkenése, amely elsősorban a piaci koncentrációt, illetve a tisztulást jelentené - mondta a Napinak Kozák Ákos, a GfK Hungária igazgatója. A kis boltok eltűnése főként az élelmiszer-kereskedelmi szegmensben jelentkezik, ott a kis, független üzletek aránya 13-14 százalék. A korábbi elemzések úgy számoltak, hogy a piac zsugorodása gyorsíthatja a kényszervállalkozások és a szegmensben csak vegetáló, a szürke-fekete kereskedelembe hajló garázsboltok eltűnését. Kozák szerint azonban e szegmens részesedése 10-12 százalék alá aligha csúszik, elsősorban szociális okokból. Szigorú állami ellenőrzéssel ki lehetne szűrni a szabálytalan üzleteket, ám most a kormányzatnak sem érdeke e területen a rendcsinálás, hiszen nincs annyi munkahely, amely a független kis boltokat működtető, esetleg megszűnő mikrovállalkozások tulajdonosainak alternatívát kínálna.
A negyedéves forgalomról egyelőre a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségénél sem tudtak nyilatkozni, a tagok még nem közölték előzetes adataikat. Az újonnan indult Allee központ vélhetően megdobta az összforgalmat. A piaci verseny erősödésével a plázaszegmensben is előjönnek a problémák. Például a Mammutban és az Arena Plazában továbbra is igyekeznek nyomás alá helyezni a boltosok az üzemeltetőket.
