BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jogosan ellen- őrizné az APEH az utalványokat

2010. február 14. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt napokban jelent meg az a hír, amely szerint az adóhatóság az idén kiemelten ellenőrzi, mire használják fel a munkavállalók a természetbeni juttatásként kapott melegutalványokat, és ha szabálytalanságot talál, a szankció sem marad el.

Ezen utalványokat ugyanis csak olyan kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységekben lehetne elfogadni, ahol kapható feldolgozott élelmiszer - legyen az pizzaszelet, pogácsa, hamburger vagy rácponty. Ez mindig is így volt, ennek ellenére akadtak olyan boltok, sőt élelmiszerláncok, amelyek a melegutalványokat ugyanúgy beváltották, mint a hidegeket. Ennek oka, hogy a melegutalványokat a hideghez hasonlóan az élelmiszerüzletekben vásárolták el. Az adóhatóságnak pedig jogában állt ez ellen a szabálytalanság ellen fellépni.

Mindez addig nem okozott különösebb problémát, amíg mindegyik utalvány adómentes volt, hiszen akkor a forgalom java részét a hidegutalvány adta. Most azonban ezeket már nem éri meg juttatásként adni, hiszen 98 százalékkal adóznak, míg a meleg csak 25 százalékkal. Így a munkáltatók inkább választják a melegutalványokat, amelyeket azonban sok helyen igyekeznek a rendes bevásárlás során felhasználni. Ez azonban a kezdetek óta szabálytalan.
Érhetetlen mindezek miatt, hogyan kapott hírértéket az a tévedés, amely szerint megváltozott az utalványok elfogadási szabálya, illetve az adóhatóság visszavonta korábbi döntéseit. Nem az APEH határozta meg az utalványok elfogadásának szabályait, így nincs is semmi, amit visszavonhatna.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet