Az elmúlt napokban jelent meg az a hír, amely szerint az adóhatóság az idén kiemelten ellenőrzi, mire használják fel a munkavállalók a természetbeni juttatásként kapott melegutalványokat, és ha szabálytalanságot talál, a szankció sem marad el.
Ezen utalványokat ugyanis csak olyan kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységekben lehetne elfogadni, ahol kapható feldolgozott élelmiszer - legyen az pizzaszelet, pogácsa, hamburger vagy rácponty. Ez mindig is így volt, ennek ellenére akadtak olyan boltok, sőt élelmiszerláncok, amelyek a melegutalványokat ugyanúgy beváltották, mint a hidegeket. Ennek oka, hogy a melegutalványokat a hideghez hasonlóan az élelmiszerüzletekben vásárolták el. Az adóhatóságnak pedig jogában állt ez ellen a szabálytalanság ellen fellépni.
Mindez addig nem okozott különösebb problémát, amíg mindegyik utalvány adómentes volt, hiszen akkor a forgalom java részét a hidegutalvány adta. Most azonban ezeket már nem éri meg juttatásként adni, hiszen 98 százalékkal adóznak, míg a meleg csak 25 százalékkal. Így a munkáltatók inkább választják a melegutalványokat, amelyeket azonban sok helyen igyekeznek a rendes bevásárlás során felhasználni. Ez azonban a kezdetek óta szabálytalan.
Érhetetlen mindezek miatt, hogyan kapott hírértéket az a tévedés, amely szerint megváltozott az utalványok elfogadási szabálya, illetve az adóhatóság visszavonta korábbi döntéseit. Nem az APEH határozta meg az utalványok elfogadásának szabályait, így nincs is semmi, amit visszavonhatna.
