BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több amerikai befektető is kivonul?

Lelakatolja az Egyesült Államok azt a kiskaput, amelyet a Magyarországgal kötött, kettős adóztatás elkerülését célzó egyezmény eddig nyitva hagyott és amely érdekessé tette az országot az amerikai társaságok számára.

2010. február 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Oszkó Péter pénzügyminiszter és Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az USA magyarországi nagykövete tegnap aláírta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény módosítását. Az új verziót várhatóan még tavasszal elfogadja az Országgyűlés. Az Egyesült Államok 1979-ben kötött megállapodást Magyarországgal a kettős adóztatás elkerüléséről, az új verzió várhatóan 2011-től lesz alkalmazandó.

Az újratárgyalás már régóta zajlik, és Magyarország számára az eddigiekhez képest kedvezőtlen rendelkezéseket is tartalmaz - mondta lapunknak Torma Levente, a DLA Piper adószakértője. Jelenleg egy amerikai befektetőnek Magyarországon keletkező kamat- vagy jogdíjjövedelme után csak az amerikai szabályok szerint kell megfizetnie az adót, külön magyarországi forrásadó nem terheli. Ez fordítva is igaz. E lehetőséget több nemzetközi cég úgy használja ki, hogy a vállalatcsoporton belül bizonyos funkciókat az USA helyett Magyarországon folytat, ezzel adót spórol. Ilyen például a vállalatcsoport többi tagjának való kölcsön nyújtása. Jellemző megoldás az is, hogy valamilyen szellemi terméket hoznak Magyarországra, amelynek aztán eladják a licencét - mondott példákat Torma. Ennél extrémebb esetek is vannak, például fúrótornyokat adtak bérbe Magyarországról.

A kölcsönnyújtásból vagy jogdíjból származó jövedelem után a vállalatcsoport kevesebb adót fizet Magyarországon, mint amennyit az Egyesült Államokban fizetne, Magyarország a kamat- és jogdíjbevételekre alkotott adókedvezményekkel - ez lényegében a normál kulcs felét jelenti - még ösztönözte is e cégek megtelepedését. Ráadásul még az itteni, 30 százalékos forrásadót sem kell megfizetni a kamat- és jogdíjbevételek után.

Az új egyezmény hatálybalépésével a forrásadó-mentesség köre jelentősen szigorodik. Egyrészt a mentesség csak az új egyezmény által szabott rendkívül szigorú feltételeknek megfelelő személyekre vonatkozik majd, másrészt bizonyos típusú jövedelmek a jövőben egyáltalán nem lehetnek forrásadómentesek. Kérdés, kinek éri majd meg így Magyarországon maradni, s kik mennek majd el. A becslések szerint több száz ilyen vállalkozás van jelen Magyarországon, az általuk befizetett adó pedig tízmilliárd forint lehet.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet