BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmadával több lett a felszámolás

2010. január 5. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2008. évi adatokhoz képest 31,5 százalékkal több, összesen 15 066 cég ellen indult felszámolási eljárás tavaly - derül ki az Opten Kft. adataiból. A trendek alapján 2010 első felében sem lesz érezhető javulás, miután a fizetésképtelenségi eljárások némi csúszással futottak fel. A tavalyi második félévben hónapról hónapra 1300 felszámolási eljárás indult, szemben a korábban tapasztalt ezer körülivel. Lassuló ütemben ugyan, de folyamatosan nő az eljárás alá vont társaságok átlagos árbevétele is, márpedig a nagyobb vállalkozások bedőlésükkel egy sor kisebbet is magukkal ránthatnak.

Még jobban nőtt a tulajdonosok által kezdeményezett végelszámolások száma: 44 százalékkal több cég került végelszámolás alá, mint 2008-ban, összesen 14 ezer eljárás indult tavaly. Ez akár pozitívumként is értékelhető, hiszen az mindenképpen jobb megoldás, ha egy cég az ügyeit rendezve vonul ki a gazdaságból, mintha a hitelezői indítanak ellene - az esetek túlnyomó többségében feleslegesen - felszámolási eljárást.

Húsz éve nem volt példa arra, hogy egy évben kevesebb új céget jegyezzenek be, mint azt megelőzően, tavaly azonban csak 47 ezer új társaságot jegyeztek be a cégbíróságok, míg 2008-ban 48,5 ezret. Szakértők szerint ennél sokkal nagyobb arányú csökkenés kellene, a magyarországi cégszerkezet ugyanis rendkívül elaprózott, ráadásul a cégek eltüntetése is könnyen megoldható.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet