BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elővárosi vonalakat fejleszt a NIF

2009. december 9. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma lehet még jelentkezni arra kivitelezési tenderre, amelyet a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. írt ki a Budapest-Tárnok-Székesfehérvár vasúti szakasz felújítására. A NIF több ütemben is fejlesztené a tíz elővárosi vasúti szakaszt, a végeredmény 2034-ben rajzolódna ki egy S-Bahn jellegű konstrukcióval. Az első ütemben azonban még csak a mostani fejpályaudvarok hálózatrendszerét kihasználva történnének a kisebb költséget igénylő fejlesztések, összesen 550 milliárd forint értékben.

A nyáron nyújtotta be Brüsszelnek a támogatási kérelmet a NIF a Budapest-Piliscsaba-Esztergom vonal rekonstrukciójára. Az egyvágányú, nem villamosított vonalon közlekednek a Siemens Desiro vonatai, ám a sebességüket a legkevésbé sem tudják kihasználni. A fejlesztés révén több helyen is kétvágányúvá alakítanák a pályát, új állomásokat hoznának létre, több régi épület is megújulna. Emellett megszüntetnék a vasút és a 10-es út szintbeli kereszteződését is. A projekt várhatóan nettó 43,5 milliárd forintba kerül, jövőre indul és 2014-ben zárulhat.
Hasonló volumenű lesz a pusztaszabolcsi vonal felújítása is, ez 45 milliárd forintba kerül. A fejlesztés első üteme a Százhalombattáig tartó szakasz felújítása lesz, ennek engedélyeztetési tervei már elkészültek. A beruházáshoz kapcsolódó támogatási kérelmet 2011-ben nyújthatja be a NIF, a fejlesztés 2012-ben indulhat.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet