BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatszor többet keres a menedzser

2009. december 8. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idén Magyarországon egy szenior menedzser 6,6-szer vitt haza többet, mint egy irodista - derül ki a Hay Group felméréséből. Ezzel Magyarország az 56 államot felvonultató listán a 19. helyet érte el. A mutató csak kismértékben emelkedett a tavalyihoz képest, vagyis a bérolló alig, de nyílt.
Európában a legnagyobb bérolló Romániában van, itt 9,7-szeres a szorzó. Szlovákiában ez a mutató 5,8-szeres, Csehországban pedig 6,4-szeres. Legnagyobb az olló Nigériában, ahol 17,4-szer keres többet egy menedzser, míg a legalacsonyabb Norvégiában, ahol a mutató mindössze 2,6-szeres. A recesszió hatása abban mutatkozik meg, hogy ott, ahol különösen nagy a hiány a vezetőkből, mindenképp meg akarják tartani vagy meg akarják szerezni a szakembereket. Ez pedig magas fizetéssel érhető el.

A válság másik hatása a menedzserfizetések vásárlóerejének romlásában mutatkozik. Azokban az államokban, ahol jelentős állami kiadásokkal próbálták a kormányok tompítani a visszaesést, a következő években az adóemelések és költségcsökkentő intézkedések miatt romlanak a mutatók. A magyarországi menedzserfizetések vásárlóerejének mutatója a listán 89 százalékos, ami a 39. helyre lett elég. Ez az adat azt mutatja, hogy az országban a béreket kiugróan magas adók terhelik, emellett azonban azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a válság hatására jellemzően csökkentek az adott bónuszok és befagytak a vezetői bérek.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet