Annak ellenére, hogy jövőre 25 százalékkal adózik a legtöbb korábban adómentes természetbeni juttatás, lehetőség van arra, hogy bizonyos elemeket mégis adómentesen adhasson a munkáltató. A szabályok szerint az idén kiosztott utalványokat, juttatásokat jövőre is - pontosabban az utalványok lejártáig - fel lehet használni. Ez különösen azokban az esetekben lehet fontos, ha például az üdülési csekk lejárata év közbeni.
A szabály azt szögezi le, hogy a 2009-ben nyújtott juttatások akkor is adómentesek, ha azt 2010-ben használja fel a munkavállaló. Vagyis csak a rendelkezésre álló forrás kérdése, hogy a 2010-es juttatási csomagból mit tud még az idén beszerezni és átadni a munkáltató. Az adóhatóság minap kiadott tájékoztatása szerint az idén nyújtott, de jövőre érvényes juttatások közül az adómentesség érvényes az üdülési csekkekre, az utazási bérletekre, az iskolarendszerű képzés átvállalt díjára (a minimálbér két és félszereséig), a pénztári befizetésekre (a meghatározott szintig), a melegétel-utalványokra és az iskolakezdési támogatásra. Utóbbit persze szeptember helyett szűk egy évvel korábban, decemberben juttatni kissé körülményes.
A legfontosabb az eljárással kapcsolatban az, hogy a munkaadónak még az idén kell beszereznie, kifizetnie a juttatásokat, és azokat át is kell adnia a munkavállalóknak. Ez például a bérletek esetében nem lesz könnyű feladat, hiszen még be sem szerezhetők, de a korábban megrendelt mennyiségen felüli üdülési csekkeket sem egyszerű gyorsan beszerezni. A munkáltatók számára gátat szab a juttatások átadásában, hogy egyrészt azt decemberben ki is kell fizetni, másrészt egész évre kockázatos lehet minden munkavállalónak előre átadni a juttatásokat. Vagyis vagy csak pár hónapot érdemes megúszni ezzel a módszerrel vagy olyan juttatásokat érdemes nyújtani, amelyek eleve egész évre szólnak - mint az éves bérlet vagy az üdülési csekk.
