A miniszter távozása után is folytatódnak az igazságügyi tárca által elindított programok - ezt maga a tárcavezető, Draskovics Tibor közölte tegnap, miután kedd este bejelentette lemondását Bajnai Gordon miniszterelnöknek. Draskovics szerint döntése személyes volt, a következő munkahelyét firtató kérdésekre pedig azt felelte, hogy különböző cégektől több felkérést kapott, de még nem kötelezte el magát.
Draskovics saját munkáját és tárcáját sikeresnek tartja, mert egy sor olyan feladatot végzett el a minisztérium, ami alapvető befolyással bír a mindennapokra. Megemlítette a Polgári Törvénykönyv újraírását, a Büntető Törvénykönyv megújítását és a Ptk.-t hatályba léptető szabályozást, amely most van a parlament előtt. Szavai szerint a magyarországi közigazgatás a XXI. századba lépett a változások révén, ennek fontos része az elektronikus közigazgatás kialakítása. Ennek részeként kiemelte az elektronikus cégeljárás szabályainak megalkotását és a jövőre hatályba lépő fizetési meghagyásos eljárások szabályozását is, amelynek révén sokkal gyorsabban megvalósíthatók az ügyletek.
A parlament előtt pillanatnyilag több mint egy tucat javaslat van, amelyet az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium nyújtott be. Ebbe a körbe tartozik a közpénzek tisztaságát garantálni szándékozó hivatal felállítása. A javaslatot még az idén - az utolsó ülésnapokon - tárgyalja az Országgyűlés. Jövőre marad azonban a minap benyújtott törvényjavaslat, amely az 1958-ban alkotott rendeleti szintű szabályozást váltja fel a hagyatéki eljárások szabályozásával kapcsolatban (Napi, 2009. december 1.).
Több vezető szocialista politikus egymással ellentétesen nyilatkozott arról, hogy pártpolitikusnak vagy szakembernek kellene irányítani januártól az igazságügyi és rendészeti tárcát. Az MTI információi szerint Bajnai Gordon a döntés előtt egyeztet az MSZP vezetőivel, miközben a hírek szerint a párt vezetése szívesen látná újra Bárándy Péter volt igazságügyi minisztert ezen a poszton, de ő valószínűleg nem vállalja négy hónapra a minisztérium vezetését. A lehetséges jelöltek között említették többek közt Avarkeszi Dezsőt, a tárca államtitkárát, Simon Gábort, a párt etikai bizottságának elnökét, és Juhász Gábort, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztert.
