BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Most jön a béralkuk neheze

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Országos Érdekegyeztető Tanács hosszadalmas, egy- és kétoldalú külön egyeztetésekkel megszakított tegnapi plenáris ülésén végül megszületett a megállapodás a jövő évi minimálbérről, a garantált szakmai bérminimumról és az országos bérajánlásról. A paktum szerint a minimálbér összege havi bruttó 73,5 ezer, a garantált szakmai bérminimumé pedig 89,5 ezer forint lesz 2010. január elsejétől. Az országos bérajánlás esetében azt javasolják a szociális partnereknek, hogy a nettó keresetek reálértékének megőrzésére törekedjenek - ismertette a megállapodás tartalmát Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. Szerinte kompromisszumos, bár kicsit kicentizett javaslat született. Az ajánlás értelmezéséhez a felek egy táblázatot is mellékeltek, amely - a kormány 2010-es inflációs és GDP-prognózisának figyelembevételével - segítheti a vállalkozásokat a nettó és a reálpozíciók kiszámításában és az esetenként szükséges bérfejlesztés mértékének megállapításában. A jövő évi szja-változásokat figyelembe véve a keresetek reálértékének megőrzéséhez 160 ezer forintig átlagosan 3 százalékkal kell emelni a bruttó béreket, 160-600 ezer között pedig nincs szükség emelésre. Mindez nemzetgazdasági szinten 1,5 százalékos reálbér-emelkedést jelent.
Kemény tárgyalások eredményeképp vállalható megállapodás született - kommentálta az egyezséget Borsik János, a munkavállalói oldal elnöke. Rolek Ferenc, a munkaadói oldal szóvivője ugyancsak értékelte a szociális partnerek kompromisszumkészségét, ám hozzáfűzte, most mindenki imádkozzon azért, hogy legyen is miből kifizetniük a munkáltatóknak ezeket az összegeket.
A tárgyalások nehézségét az is jelzi, hogy az egyezséget csak a tegnapi ülés elején még a kormány és a szakszervezetek részéről is erőteljesen ellenzett záradékokkal lehetett megkötni. Ezek közül az elsőben az OÉT kilenc munkaadói érdekképviseletéből nyolc leszögezte, hogy a veszteséges vállalkozásoknál egyáltalán nem ajánlja a bérfejlesztést 2010-ben - ezt a szakszervezetek egyhangúan elutasították.
A megállapodás legnagyobb vitát kiváltó eleme egyértelműen a garantált szakmai bérminimum volt. A munkaadók nyitásképpen havi 89 ezer forintot ajánlottak a szakszervezetek 90 ezer forintos elvárásával szemben. Felmerült az a lehetőség is, hogy két lépcsőben történjen az emelés: a kormány javaslata az volt, hogy júliusig 89 ezer forint, a második félévben pedig 90 ezer legyen a szakmunkás-bérminimum. Ezt végül elvetették, ám az ugyancsak kormányzati nyomásra megszületett végső eredmény sem nyerte el valamennyi munkáltatói érdekképviselet egyetértését. Hat szervezet záradékban jelezte, hogy az eredeti elképzelésükhöz képest 500 forintos pluszt túl soknak tartják, de nem akadályozzák a megállapodás létrejöttét.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula
Szepesi Anita
Szepesi Anita
Kiss Melinda
Kiss Melinda
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet