Lassan egy éve tart a kormány alkotmányossági mulasztása amiatt, hogy nem rendezte a közigazgatási hivatalok működésének szabályozását. Ezt most a kertek alatt két szocialista képviselő orvosolná november közepén benyújtott módosító indítványával.
A közigazgatási hivatalok jogállását 2008-ban egy kormányrendelettel módosította a kormány - megyei helyett regionális szintűvé alakítva azokat -, holott ezt csak a kétharmados önkormányzati törvény módosításával tehette volna meg. Az Ab hatályon kívül helyezte ezt a szabályozást, és arra kötelezte a kormányt, hogy 2008. december végéig az önkormányzati törvényben rendezze a közigazgatási hivatalok jogállását.
Ez mind a mai napig azért nem történt meg, mert nyilvánvalóan lehetetlennek bizonyult bármilyen kétharmados törvény keresztülvitele az országgyűlésen - az más kérdés, hogy a kormány meg sem próbált ilyen tárgyú módosítást beterjeszteni. A konfliktus amiatt alakult ki a kormánypárt és az ellenzék között, hogy előbbi a regionális, utóbbi a megyei felosztást támogatta. Az egy helyben topogásnak az lett az eredménye, hogy az önkormányzatok közel egy éven át törvényi felügyelet nélkül működtek.
A hatályos szöveg egyáltalán nem rendelkezik a hivatalok jogállásáról, csak a finanszírozásának szabályozását, illetve feladatait tartalmazza a törvény. A most benyújtott módosító szerint az előző kormány szándékával ellentétben ismét megyei szintűek lennének a közigazgatási hivatalok, így összesen húsz hivatal működne országszerte. A hivatalok feladatainak részletes szabályozását rendelet formájában is meghatározhatja a kormány.
A javaslat szerint a módosítás 2010. január elsején lépne életbe. Ez azt jelenti, hogy a sürgősséggel benyújtott javaslatot december 15-éig meg kell tárgyalnia és meg is kell szavaznia az országgyűlésnek. Ennek kimenetele elvileg kétséges, hiszen nem véletlen, hogy a szocialisták eddig nem feszegették ezt a kérdést, és ragaszkodtak a regionális rendszerhez. Azt azonban nem lehet tudni, hogy a benyújtott verzió tükrözi-e a kormány álláspontját, vagy ez csak Csiha Judit és Wiener György magánakciója - Csiha egyébként az alkotmányügyi bizottság elnöke, Wiener pedig a bizottság tagja.
