Az idén lehet utoljára igénybe venni a biztosítási vagy a tandíjkedvezményeket - persze csak akkor, ha a magánszemélyek összevont jövedelme nem haladja meg a 3,4 millió forintot, e fölött ugyanis csak csökkentett mértékben, 3,9 millió forint felett pedig egyáltalán nem jár. Ha a munkáltatók még az idén továbbképzésre küldték az alkalmazottakat, egy többéves képzés esetében a teljes időszakra az idei szabályokat tudják alkalmazni. A biztosításoknál ilyen átmeneti szabály természetesen nem lesz. Az adókedvezményeken nincs sok mérlegelnivaló, az vagy igénybe vehető vagy nem. A 2010-es év azonban eltérő lehetőségeket tartogat. Érdemes végiggondolni például, hogy idén tízszázalékos adó megfizetése mellett szankció nélkül hazahozhatók a korábban adómentesen offshore helyszíneken tartott vagyonok. Ráadásul még azt a megkötést sem kell alkalmazni, amelyet eredetileg a kormány be akart iktatni a rendszerbe: az volt a cél, hogy a hazahozott vagyon egy részét állampapírba fektessék, ez azonban ellentétes lett volna a közösségi joggal.
A társaságok számára a legfontosabb változás idén és jövőre az lesz, hogy szélesebb eszköztár áll rendelkezésükre ahhoz, hogy a recesszió okozta visszaesést korrigálják. Így például már az idén alkalmazhatják a veszteségelhatárolásra vonatkozó kedvező szabályokat, vagyis nem kell azt kérelmezni az adóhatóságnál. Emellett a pénzintézetek is korrigálhatják az idei eredményüket azzal, hogy elhatárolhatják a veszteségüket. Szintén a recesszióra hangolt változás, hogy a fejlesztési tartalékot négy helyett hat év alatt kell felhasználniuk a cégeknek. Ezzel párhuzamos a fejlesztési adókedvezmény szabályozásának változása is, ami két év türelmi időt ad a cégeknek: ha nem veszik igénybe az adókedvezményt, idén és jövőre nem kell megfelelni a létszámnövekmény és bevételnövekmény feltételeinek.
