BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sakkot adhat a kormánynak az AB

Ha ma elkaszálja a szuperbruttót az Alkotmánybíróság (AB), az komoly fejtörést okozhat a kormánynak. A szükséges törvénymódosítások ugyanis bonyolult módszerekkel vihetők csak át.

2009. november 16. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Komoly bonyodalmakat okozhat, ha ma az Alkotmánybíróság elkaszálja a szuperbruttósítás rendszerét. Nyáron fordult az alkotmánybírákhoz Szabó Máté ombudsman és Angyal József adószakértő, mert szerintük a szuperbruttó révén a munkavállalóknak olyan összeg után kell adót fizetniük, ami nem is az ő jövedelmük - ez a jövedelemadó alapjához hozzácsapott - a munkáltató terhének számító - tb-járulék.
Elvileg megállja a helyét a vélekedés, és az ehhez hasonló aggályos adózási kérdésekben eddig többször ellenkezett az AB a kormánnyal - így volt ez a házipénztár megadóztatásával vagy akár a luxusadóval. Ugyanakkor ha valóban alkotmányellenes a mostani szabályozás, az AB már korábban határozhatott volna erről - vélik szakértők -, hogy a szükséges módosításokat időben megtehesse a kormány. Azzal ugyanis, hogy az AB elkaszál egy törvényt, az még nem szűnik meg, valamilyen módosító javaslatot kell csak elfogadni hozzá - persze meglehetősen bonyolult, ha ez most derül ki. Ha alkotmányellenes a szuperbruttó, azt legkönnyebben az adótörvények zárószavazásakor lehetett volna korrigálni. A zárószavazás a múlt héten megvolt, a jogszabályt pedig tegnap aláírta a köztársasági elnök.
Maradna tehát a bonyolultabb verzió, már ha valóban kiderül, hogy alkotmányellenes; újra elő kell venni a jövedelemadó-törvényt és vagy a teljes szuperbruttósítást ki kell venni belőle, vagy olyan megoldást kell találni, ami a költségvetésben szereplő várható jövedelemadó-bevételhez igazodik - állítják a szakemberek. Ez azt is jelentené, hogy változtatni kell az adókulcsokon is, ami olyan szintű módosítás, amit nem lehet a hatályba léptetés előtt pár nappal megszavazni, egy korábbi alkotmánybírósági határozat szerint ugyanis kellő időt kell biztosítani ahhoz, hogy az adózók felkészüljenek a jogszabályváltozásra. (Ez az adózókra nézve kedvezőtlen szabályozásokra vonatkozik, és legkorábban a hatályba léptetés előtt 45 nappal kell kihirdetni.) Kérdéses, hogy a szuperbruttó megszüntetése negatív vagy pozitív változást eredményez-e. Mivel az adó progresszív, ezért lesz olyan jövedelemsáv, ahol nem lesz hatása - ez a minimálbér környéke -, lesz azonban olyan is, ahol a szuperbruttó kedvezőbb lesz a hatályos szabályozásnál - 160 ezer forint felett.
Vagyis kell a 45 nap. Ennyi idő azonban már nincs, hiszen ehhez tegnap kellett volna elfogadni a módosítást. Így azonban mindenképp bonyolult módszert kellene kidolgozni a probléma orvoslására, hiszen januári hatállyal kell egy törvényt átírni úgy, hogy az januártól nem léphet hatályba.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet