BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erősödik a gazdaság duális jellege

2009. október 29. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elkövetkező években minden jel szerint még erősebbé válik Magyarországon a gazdaság duális jellege. A válság következtében ugyanis jelentősen csökkenni fog a piaci szereplők száma - szinte minden szektorban -, a drasztikus ritkulás azonban leginkább a kis- és közepes vállalkozások körében megy végbe. A nagyvállalatok ezzel szemben megerősödve tudhatják le a recessziót.
Erre a jövőbeli változásra a CEMI tanulmánya alapján lehet következtetni, amelyet a cég 52 nagyvállalati felső vezetővel készített interjú alapján állított össze. A megkérdezettek 68 százaléka szerint az idén és jövőre jelentős mértékben csökken a piaci szereplők száma. Ezzel együtt 75 százalékot tett ki azok aránya, akik a piaci versenyben komolyabb erősödést várnak.
Annak a vélekedésnek, hogy sok vállalkozás esik majd áldozatul a válságnak, némiképp ellentmond a vállalatok saját magukról kialakított képe. Szinte minden megkérdezett úgy nyilatkozott ugyanis, hogy a válságból nyertesként fog kijönni. Ennek egyik oka abban keresendő, hogy egy vállalatvezető szükségszerűen optimista színben kell nyilatkozzon saját társaságáról.
A másik ok azonban az, hogy a válság biztosan nem a nagyvállalati szektort tizedeli. A lemorzsolódás ugyanis sokkal nagyobb eséllyel a kis- és közepes vállalkozások körében következik be. Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen a nagyvállalatok sokkal kevésbé kitettek a hitelszűkének és egyéb pénzügyi nehézségeknek.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet