BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A MÁV nem kérte az áfát

Eddig a becsült összeg töredékét fizette vissza az APEH annak az áfaösszegnek, amit az állam jogtalanul tartott vissza 2004 májusa és 2005 vége között. Néhány nagy kifizetés még jöhet.

2009. október 28. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A várakozásokhoz képest egyelőre sokkal kevesebb áfát kellett az államnak visszafizetnie amiatt, hogy 2004 májusától 2005 végéig nem engedte levonni az áfát az uniós támogatások után. Az állam csak a támogatás fejében megkövetelt önrész után tette lehetővé az adó levonását, így a teljes beruházás költségét arányosítani kellett. Ezt támadta meg egy magyarországi vállalkozás az Európai Bíróságon, és az április végén kihirdetett ítélet szerint a magyar állam szabálytalanul járt el. A kormány október 20-ai határidővel tette lehetővé, hogy a cégek egy önellenőrzés keretében visszakérjék a korábban visszatartott áfát. Pontos adatok nem álltak rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy hány társaságot és milyen áfaösszeget érinthet az ügy, a becslések azonban 60 milliárd forintra tették a teljes visszatartott áfatömeget. Ehhez képest az október 26-áig feldolgozott adatok alapján mindössze 8,39 milliárd forintot kellett az adóhatóságnak kifizetnie áfa és 2,99 milliárd forintot késedelmi kamat címén. Ezt 11 ezer ügylet alapján érvényesítették a vállalkozások.
Összesen 2901 társaság nyújtott be önrevíziót az áfaarányosítással kapcsolatban, a teljes visszakért áfa pedig 39,48 milliárd forintot tett ki. Az adóhatóság még nem tudott minden bevallást feldolgozni, vagyis az eddig visszafizetett 8,39 milliárd forint még emelkedhet. Kiindulva abból, hogy a társaságok összesen ennek ötszörösét szeretnék visszakapni, feltételezhető, hogy a még fel nem dolgozott bevallásokban nagy összegű visszaigénylések szerepelnek.
Ebbe a körbe tartozhat a MÁV is. A vasúttársaság összesen 19 milliárd forint áfa-visszaigénylésre lenne jogosult, ám Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter azt kérte a társaságtól, hogy ne igényelje vissza azt. Erre a MÁV vezetése úgy reagált, hogy ez kimerítené a hűtlen kezelés fogalmát.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet