BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok ipát bukhat Budapest

2009. október 26. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A főváros az utóbbi években három-négy százalékos évenkénti emelkedéssel számolt az iparűzési adónál (ipa), de idén a recesszió és az inflációs hatások miatt pesszimistább tervet készített az önkormányzat. Azzal számoltak, hogy a gazdasági visszaesés akár évekre befagyaszthatja vagy visszavetheti a növekedést. Eddig e várakozások nem igazolódtak be, legalábbis az első kilenc hónapban az időarányos várakozásokhoz képest 8,5 milliárd forinttal több bevételt ért el a főváros. Az egész évre 196 milliárd forint ipa-bevételre számít az önkormányzat a tavalyi 194 milliárd után - tudta meg lapunk a fővárosi önkormányzattól.
A jövő évi bevételekről még nincsenek becslések, csak annyi biztos, hogy 2010 közepétől az APEH szedi majd be az ipát - míg a márciusi előlegeket még az önkormányzatok. Az új rendszerben egyszeri kieséssel kell majd számolniuk a helyhatóságoknak, mert a várható adó szintjére kiegészítően teljesített befizetéseket csak a következő évben kapják meg. Ez a budapesti kerületeknek összesen tízmilliárd s a fővárosnak is tízmilliárd forint mínuszt jelentene. Ennek kivédésére módosító indítványt is benyújtottak a képviselők a parlament előtt lévő adótörvényekhez.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet