BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Parlament előtt az új különadó

2009. október 19. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap több szocialista képviselő benyújtotta az állami cégek vezetőire szabott különadóról szóló törvényt. Az állami, önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságoknál munkaviszonyban lévő vagy ott vezető tisztséget betöltő személyeknek a javaslat szerint évi 24 millió forint, vagyis havi kétmillió forint feletti jövedelem után extra, 39 százalékos adót kell fizetniük. Az extra adó alá vont jövedelembe beletartozik természetesen a munkabér, emellett a prémium, jutalom, egyéb juttatás, ha annak összege meghaladja a munkabér év eleje óta számított mértékének ötven százalékát. Emellett szintén meg kell fizetni a különadót a végkielégítés után - azzal a különbséggel, hogy akkor forrásadó címen.
A javaslat szerint a különadó mellett az általános szabályok szerint kell megfizetni a munkáltatással összefüggő járulékokat, vagyis a tb-járulékot, munkaadói, munkavállalói és egészségbiztosítási járulékokat. Így jön ki összességében a korábban hangoztatott százszázalékos teher. Az extra adót a benyújtók még az idén, a lehető legkorábban bevezetnék. Ez - mivel adóemelést tartalmaz a javaslat - legkorábban a kihirdetést követő 45. napon lehetséges. Mivel a különadót a válságra való tekintettel vezetnék be, ezért azt csak 2011-ben és 2012-ben kellene megfizetni, azt követően hatályát vesztené a rendelkezés.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet