BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készül az APEH a hipa beszedésére

2009. október 15. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megindult és javarészt le is zárult az előkészítő munka azzal kapcsolatban, hogy jövőre az adóhatóság szedi be a helyi iparűzési adót (hipa). A márciusi előlegeket és a májusi bevallásokat még az önkormányzatoknak kell megfizetni, illetve benyújtani, az APEH csak ezt követően veszi át a feladatokat. Az előkészítést követő programozási munka most kezdődik - mondta Szikora János, a hivatal elnöke.
Az adóhatóságnak jövőre egyrészt ki kell tudni mutatnia az összes iparűzésiadó-fizetési kötelezettséget a vállalkozások befizetési kötelezettsége alapján, másrészt a teljes hipa-bevétel önkormányzati szintű bontásáról is külön nyilvántartást kell vezetnie. E két listát adott esetben össze is kell tudnia fésülni majd. Mivel a hipa szabályozása nem egységes, az adóhatóságnak az egyes önkormányzatok rendeletei alapján kell megállapítania az adófizetési kötelezettséget, és ennek ismeretében kell - a befolyt előlegek alapján - az összegeket átutalni a településeknek. A rendeletek szövegét január 31-éig kell megkapnia az adóhatóságnak az önkormányzatoktól.
Ha a rendszer beáll, akkor a manuális feladat nem lesz sokkal több, mint most - mondta Szikora. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség jelentős munkaerő-felvételre az APEH-nál, így jövőre csak kismértékben kell bővíteni a létszámot. Két év múlva viszont nagyobb lesz a munkaerőigény, akkor indulnak el ugyanis a hipához kapcsolódó ellenőrzések és végrehajtások is. Arról nem beszélt Szikora, hogy ezeket a feladatokat mennyiben tudnák ellátni maguk az önkormányzatok adóosztályai.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet