Lezajlott tegnap az adótörvények - az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvénnyel és a megtakarítások ösztönzésével összefüggő törvénymódosításokról szóló gyűjtemény - vitája a parlamentben. A nyári adócsomagot is korrigáló törvény nem rendezi át alapjaiban a 2010-re tervezett módosításokat, inkább csak finomítana. A javaslatot egyébként sürgősséggel szerette volna tárgyalni a kormány, ám ezt szinte egyhangúlag elutasította az országgyűlés. Csak a szabad demokraták szavaztak igennel.
A csomaghoz benyújtott módosítók között azonban több olyan is akad - ezek Horn Gábor szabad demokrata képviselő indítványai -, amely arra hivatkozva hagyná változatlanul az adott passzust, hogy a nyáron már megalkották a szabályozást. Vagyis a mostani változtatással csak feleslegesen válna még bonyolultabbá a rendszer. Ezek közé tartozik az ellenőrzött külföldi társaság fogalmának megváltoztatása vagy az illetékekről, vámügyintézésről szóló módosítás. A többi módosítás azonban leginkább az elírásokat, koherenciazavarokat korrigálja.
Jövőre a legjelentősebb változás az lenne - a javaslat szerint -, hogy kedvezményes adózással támogatná a kormány a hosszú távú megtakarításokat. A megtakarítás adótartalma három év után tíz százalék, öt év után pedig nullakulcsú lenne. Szintén jelentős változás lenne jövőre a vállalkozások szempontjából, hogy a fejlesztési adókedvezményt kiterjesztené a javaslat a kisvállalkozásokra is, és a 2008 előtt megkezdett beruházások esetében, tekintettel a válságra, két évig nem kellene betartani az előírt foglalkoztatotti létszámot.
