BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszüntetné hosszabb távon a munkaügyi központokat Kóka

2009. október 12. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Piaci alapon működő munkaerő-közvetítőknek is teret engedne Kóka János szabad demokrata képviselő ahhoz, hogy állami támogatás igénybevétele mellett a tartósan munkanélkülieket munkához juttassa. Az erről szóló törvénymódosítási javaslatot a parlament előtt lévő költségvetést megalapozó törvénycsomaghoz nyújtotta be a képviselő. Indoklása szerint a munkaügyi központok nem látják el hatékonyan a munkájukat, a hozzájuk fordulókat nem tudják munkához juttatni.
Ennek orvoslására a munkaerő-piaci alapból finanszírozott pályáztatási rendszeren keresztül olyan gazdasági társaságokat is be kellene vonni a folyamatba, amelyek hajlandók tartósan munkanélküliekkel foglalkozni. A cégek azután kaphatnának támogatást, miután pártfogoltjaik munkába álltak. Ezt követően pedig Kóka javaslata szerint a munkaügyi központok teljes rendszerét is át kellene gondolni - persze csak akkor, ha a program sikeresnek bizonyul. Ez akár a központok teljes felszámolásával vagy azzal is járhat, hogy a központok kiszorulnak az operatív munkából.
A Munkaerőpiaci Alap az idén 332 milliárd forintos bevétellel gazdálkodik. Ebből a legnagyobb kiadási tétel az álláskeresési támogatás, ami a költségvetés szerint 2009-ben 142,6 milliárd forintot tesz ki. Az összesen 90,5 milliárd forintot kitevő aktív támogatáson belül 43,5 milliárd forintra rúg a foglalkoztatási és képzési támogatások köre. Jelentősebb összeget két Támop-pályázat visz el. Az elsőre, a munkaerő-piaci szolgáltatások és támogatások kiadásaira 29 milliárd forintot, a foglalkoztatást ösztönző normatív támogatásokra pedig hatmilliárd forintot különítettek el.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet