BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bírálja az EB a magyar áfatörvényt

2009. október 8. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szabálytalan az áfarendszer passzusa, amely a számlák kifizetéséhez köti az áfa-visszaigénylési jogot az Európai Bizottság (EB)szerint. Főszabályként minden tagállam maga alkotja meg annak részletes szabályozását, hogy a befizetendő és levonható áfa egyenlege alapján hogyan igényelhetik vissza az áfát a társaságok, Magyarország azonban a bizottság szerint az alapjogokkal ellentétes feltételekhez köti ezt.
A Magyarországon érdekelt cégek ugyanis csak olyan áfát igényelhetnek vissza, amelyet már a másik fél befizetett, vagyis csak a rendezett számla vehető figyelembe. Ez a bizottság szerint azonban torzító hatású, hiszen bizonyos szektorokat hátrányosan érint - mondta Földes Balázs, a KPMG szenior adómenedzsere. Tipikusan ilyen az építőipar vagy a beruházásba kezdő vállalkozások köre, továbbá az exportra termelők. Esetükben ugyanis jóval lassabb ütemben, nagyobb szakaszokban történnek a beszerzések és kifizetések, így mindig jelentős az az összeg, amely nem hozzáférhető. A magyarországi rendszer minden résztvevőt arra sarkallt, hogy minél hamarabb fizessen, hiszen így jutott hozzá minden résztvevő leghamarabb a jogosan visszaigényelhető áfájához.
Egyelőre azonban nem változik a szabályozás, hiszen az uniós ügymenet ennél sokkal lassúbb. Ha Magyarország ragaszkodik a szabályozáshoz, akkor végső soron az EB kell döntést hoznia, ami akár több évet is igénybe vehet. A költségvetés szempontjából nem jelentene extra kockázatot a módosítás, leginkább cashflow-szinten mutatkozna meg a változás. Az adóhatóság is szokott kiutalás előtti ellenőrzést végezni, legfeljebb az új rendszerben még többet fog - mondta Földes.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet