A feketegazdaságot és a gazdaság kifehéredését vizsgáló bizottság legfrissebb jelentése szerint különösen az áfa és a bér jellegű terhek esetében figyelhető meg, hogy a három éve indult fehérítő intézkedések szép lassan elveszítették hatásukat: a makropálya alakulásához képest összességében ugyanis százmilliárd forintra tehető az a mínusz, amire nem találtak egyértelmű magyarázatot a bizottság tagjai. E becslések egyelőre bizonytalanok, csak a tendencia biztos - mondta Ligeti Csák, a bizottság elnöke.
A visszaesés több okra is visszavezethető, a legnagyobb probléma az, hogy a fehérítő intézkedések java része rövid távú, csak tüneteket elnyomó változtatás volt. Ennek részeként vannak ugyan maradandó hatások is - többnyire az ellenőrzés hatékonysága tartozik ide -, de valódi áttörést a közép- és hosszú távú intézkedések hozhatnak. Mind az adóhatóság, mind a vámhatóság tevékenységében érezhető volt a célzottabb ellenőrzés. Az APEH revizorai tavaly 468 milliárd forint adókülönbözetet tártak fel, az idén az első félévben ez az összeg már meghaladta a 260 milliárdot. Az összehangolt vizsgálatok és szabályok miatt a feketefoglalkoztatás aránya a tavalyi negyven százalékról idén 34 százalékra csökkent - ami még mindig igen magas. A nagy összegű áfacsalások közül is többre derült fény: tavaly egész évben 18,9 milliárd forint értékű csalást derítettek fel a hatóságok, az idén egy fél év alatt 22,7 milliárd volt a feltárt adókülönbözet.
