Jelenleg több mint kétszáz kilométer hosszan épül autópálya Magyarországon, a szakaszokat a tervek szerint 2010 és 2012 között adják át. A fejlesztések közül az M0-s körgyűrű déli szakaszán nem új pálya épül, csak a meglévő bővítése kétszer háromsávosra. Ezek között vannak azok a szakaszok, amelyeket csak két vagy három év múlva tudnak majd használni az autósok. Csak a körgyűrűhöz tartozó M31 autópálya épül meg jövőre, az új szakasz Gödöllőt köti össze az M0-val.
Jövőre a tervek szerint Pécsig járható lesz az M6-os, az M3-as azonban egyelőre nem nyúlik tovább. Miután elérte a sztráda Debrecent és Nyíregyházát, szünet következett. A Vásárosnaményig, majd Záhonyig, illetve a Miskolctól az országhatárig tartó szakaszok egyelőre még csak a tervasztalokon léteznek. Az idén valószínűleg nem sikerül majd sehol sem sztrádaszalagot átvágni, mert az egyetlen ez évre tervezett átadást szerdai bejelentése szerint nem fogja tudni tartani a Szeged-Makó Konzorcium. A konzorcium vezetője, a Swietelsky Kft. arról tájékoztatta ugyanis a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt.-t (NIF), hogy a tervezett november végi határidő helyett csak 2010 júliusában képes átadni a szakaszt. Részletekről csak később beszél a társaság.
A NIF annyit mondott el lapunknak, hogy a társaság írásbeli indoklását megkapták és pillanatnyilag azt elemzik. A kivitelező műszaki okokra hivatkozva szeretné kitolni az átadás dátumát. A NIF két dolgot mérlegel a következő napokban: el kell döntenie, hogy a kivitelező felelőssége a csúszás vagy sem - az előbbi esetben kötbért vetnek ki, emellett mérlegelendő, hogy az újonnan javasolt határidő tartható-e. A NIF nem volt meglepve a bejelentéstől, ám eddig a határidő hosszabbítására utaló kérelem híján nem tudott lépni. A csúszás leginkább azért kellemetlen, mert a teljes szakasz 85 százalékát uniós támogatás finanszírozza, ezzel együtt a NIF szerint a pénzügyi zárás nincs veszélyben.
