BUX 139331.12 0,02 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beindult a csepeli szennyvíztisztító

2009. szeptember 17. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Másfél hónapja tart a Csepel-szigeten épült budapesti központi szennyvíztisztító próbaüzeme - mondta Demszky Gábor főpolgármester az üzemben tartott sajtótájékoztatón. Egyelőre mechanikai tisztítást végez a telep, de ősz végére elindul a szennyvíz biológiai tisztítása is - ennek eredményeként látványosan csökken a Duna főváros alatti szakaszának szennyezettsége. A már működő két fővárosi szennyvíztisztító a Budapesten keletkező szennyvíz 51 százalékát ártalmatlanítja, az új teleppel egy év alatt ez az arány 95 százalékra emelkedik. A teljes beruházás tervezett költsége 428,7 millió euró - mai árakon számolva 115 milliárd forint -, amelynek 65 százalékát az Európai Unió, húsz százalékát pedig a költségvetés finanszírozza.
A biológiai tisztítás után visszamaradt iszapot a próbaüzem ideje alatt egy Hatvan melletti lerakóba szállítják. A főváros a közeljövőben pályázatot ír ki az anyag kezelésére, de a végleges megoldás egy új szemétégető megépítése lehet, ahol a keletkezett szennyvíziszapot alternatív energiaként hasznosítanák. A kérdés nem eldöntött, Demszky jövő héten Brüsszelben tárgyal arról, kapunk-e uniós forrást az égető megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. A Rákospalotán működő egyetlen szemétégető a fővárosban keletkező szilárd hulladék 65-70 százalékát ártalmatlanítja - illetve energia- és hőtermelésre fordítja -, a fennmaradó rész lerakóba kerül. Egy új szemétégető létesítése akár a távfűtés árát is csökkentheti.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet