Átlagosan napi 1000-1200 kérelem érkezik országosan a települési jegyzőkhöz a Kríziskezelő programból egyszeri, kis összegű támogatást igényelve. A program augusztusi indulása óta több mint 17,6 ezer kérelem érkezett, eddig csaknem 12 ezret hagytak jóvá. A legtöbben az Észak-Alföldről és Észak-Magyarországról kértek segítséget. Mivel nem lehet konkrét támogatási összeget igényelni, erről az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóság egyedi mérlegelés után dönt. A szociális tárca adatai szerint a folyósított ellátás átlagos összege 37-38 ezer forint. Eddig azonban csak töredékét utalták ki a jelenleg rendelkezésre álló 3,19 milliárd forintnak. Az SZMM szerint e hét elejéig 9570 ügyben utalták ki a megítélt támogatásokat, országosan összesen 445,6 millió forintot.
A program arra is lehetőséget ad, hogy különös méltánylást igénylő körülmények esetén 50-100 ezer forintos támogatást ítéljenek meg. Ilyen körülmény lehet, ha a kérelmező jövedelme a 2008. szeptemberihez képest 30 százaléknál többet csökkent; lakáshitele havi törlesztőrészlete 30 százaléknál nagyobb mértékben emelkedett; illetve legalább három 18 év alatti gyermekről gondoskodik. Az adatok szerint szeptember 14-ig 138 esetben ítéltek meg magasabb támogatást, összesen 9,61 millió forintot folyósítottak e jogcímen (ez átlagosan 69 ezer forintos támogatást jelent). Eddig a Kríziskezelő program előirányzatának felhasználásával kapcsolatban még nem érkezett módosító javaslat a miniszterhez, és olyan szakmai elképzelés sem, hogy egy kérelmező többször is igénybe vehesse a támogatást - tudtuk meg az SZMM-től. A tárca egyelőre nem számolt a keret kimerülésével sem, de a későbbi pénzfelhasználás és igénylési adatok alapján még dönthetnek a novemberben véget érő program esetleges hosszabbításáról.
