Kétezerre tehető azoknak a cégeknek a száma, amelyek úgy vannak jelen Magyarországon, hogy sem székhellyel, sem telephellyel nem rendelkeznek. Itteni ügyleteiket egy pénzügyi képviselő útján végzik, ami azt jelenti, hogy legfeljebb áfafizetési kötelezettségük keletkezik, társasági adót azonban nem kell fizetniük. Ezt a rendszert persze csak bizonyos keretek között lehet működtetni, így a cégnek nem lehet Magyarországon alkalmazottja. A becslések szerint az az 1800-2000 cég, amely kizárólag pénzügyi képviselő révén van jelen, éves szinten több ezer milliárd forint forgalmat generál - mondta Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary vezérigazgatója, aki szerint egyre népszerűbbé válik a külföldi társaságok körében ez az eljárás.
Első pillantásra roppant vonzónak tűnik a rendszer, hiszen az érintetteknek az áfát leszámítva minden adót és járulékot az otthoni szabályok szerint kell megfizetniük, ami nyilván akkor éri meg, ha azok alacsonyabbak a magyarországi közterheknél.
Vannak azonban hátulütők is. A pénzügyi képviselő ugyanis személyesen, személyes vagyonával felel ügyfeléért. Vagyis ha bármilyen szabálytalanságot, áfavisszaélést követ el - vagy akár csak késve fizeti meg a forgalmi adót -, azért a pénzügyi képviselőnek kell felelnie. Emiatt a nagy adótanácsadó cégek biztosan nem is szállnak be ilyen ügyletekbe, ez inkább a kisebbek piaca marad. Hasonlóképpen kockázatokat rejthet a jogszabályi bizonytalanság: nagyon komolyan körül kell bástyázni ugyanis azt, hogy a cég szabályosan vonja ki magát a magyarországi adófizetésből. Ha ugyanis az adóhatóság másképp gondolja és ezt alá is tudja támasztani, annak súlyos ára lesz: visszamenőleg minden elmaradt adót és bírságot meg kell fizetni.
