BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megreguláznák a végkielégítéseket

Legkorábban is csak október második hetében léphet hatályba a munka törvénykönyvének MSZP-s javaslatra történő módosítása. A javaslat az állami és önkormányzati cégek vezetőinek kifizethető végkielégítések terén vágna rendet, de a már élő munkaszerződéseket nem érintené.

2009. augusztus 23. vasárnap, 23:03

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A közelmúltban kirobbant, állami és önkormányzati intézmények alkalmazottainak kifizetett végkielégítésekkel kapcsolatos botrányok miatt két szocialista képviselő szigorítaná a munka törvénykönyvét. Hagyó Miklós és Bárándy Gergely arra tett javaslatot, hogy az állami vagy önkormányzati érdekeltségű társaságok vezető beosztású munkatársainak végkielégítését úgy állapítsák meg, mint bármely más munkavállaló végkielégítését (Napi, 2009. augusztus 18.).
Vagyis nem kaphatna extra lelépési pénzt egyetlen vezető sem, a végkielégítés összegét kizárólag a munkakörben eltöltött évek határoznák meg. Ez legalább három év munkaviszony esetén egy-, öt év esetén két-, tíz év után háromhavi átlagkereset összegét jelentheti. A végkielégítés felső határa legfeljebb hathavi átlagkeresetnek megfelelő összeg lehetne ennek alapján, ám ehhez még a vezető beosztású munkatársaknak is legalább 25 évet kell eltölteniük az adott cég alkalmazottjaként.
Változna az is, hogy amennyiben az állami vagy önkormányzati tulajdonú társaságokban a munkaviszony csőd- vagy felszámolási eljárás során szűnik meg, akkor az alapesetben megállapított, legfeljebb hathavi lelépési díj helyett csak háromhavi keresetet lehetne kifizetni előre. Az esetleg még járó további összeget csak az eljárás lefolytatását követően kaphatná meg a munkavállaló - feltéve persze, ha marad erre keret.
A javaslat ezzel együtt leszögezné, hogy a módosításokat kötelező jelleggel kell alkalmazni, vagyis a munkáltató nem térhet el a munkavállaló javára a megállapított összegektől. A módosítás a javaslat szerint a kihirdetést követő nyolcadik napon lépne hatályba. Ez legkorábban október második hetét jelenti, mivel az őszi ülésszak a parlamentben szeptember 14-én indul és még sürgősséggel is eltart néhány hétig, mire átmegy egy módosító indítvány. A módosítás, ha megszavazza az országgyűlés, nem érintené a már megkötött munkaszerződéseket.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet