A főpolgármesteri kabinet hétfői ülésén Demszky Gábor teljes tisztújítást kezdeményezett a BKV Zrt.-nél és a társaság felügyelőbizottságánál (fb). A végkielégítések apropóján a főpolgármester ötpárti egyeztetést hívott össze az új tulajdonosi és felügyeleti struktúra kialakítására.
Az fb szintén tegnapi ülésén a testület nem hozott személyi döntéseket, ám több olyan intézkedést is kezdeményezett, amelyek "elzárhatják a csapokat" a társaságnál - jelentette be Vitézy Dávid fideszes fb-tag. A BKV belső ellenőrzése során megállapították, hogy Kocsis István hamis információkat kapott elődjétől, Balogh Zsolttól a volt humánpolitikai igazgató, Szalainé Szilágyi Eleonóra végkielégítésével kapcsolatban (Napi, 2009. augusztus 12.). Az fb-ülést követően Vitézy kijelentette: Antal Attila és Balogh Zsolt korábbi vezérigazgatók, valamint Szalainé felelősségét rendőrségi nyomozás keretében tisztázzák majd. Vitézy szerint a BKV-nak tárgyalásokat kell kezdenie a végkielégítések visszafizetéséről, s ha ez nem vezetne sikerre, úgy az ügyet jogi útra kell terelni. Az fb emellett felkéri Kocsis István vezérigazgatót: módosítsa a kollektív szerződést oly módon, hogy az ne érintse a menedzserszerződéseket. A BKV belső ellenőrzése szeptember 10-éig megvizsgálja a 2003 óta megkötött munkaszerződéseket, köztük a menedzserszerződéses munkavállalókét is, a vizsgálat pedig minden olyan személyre kiterjed majd, aki 10 millió forintnál nagyobb végkielégítést vett fel.
A szocialisták eközben - nyilvánvalóan a BKV végkielégítési botrányára reagálva - törvényjavaslatot nyújtottak be az Országgyűlésnek. A Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes és Bárándy Gergely által jegyzett javaslat a munka törvénykönyvében hathavi illetményben maximálná a vezető beosztású munkavállalónak adható végkielégítés mértékét, hasonlóan a többi alkalmazotthoz. Bárándy az MTI-nek elmondta: megbízásos jogviszony esetében azt kell elérni, hogy egyéb jogcímeken, például titoktartási díjként se lehessen hatalmas összegeket kifizetni.
