BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány hetvenmilliárdot fogna a közösségi közlekedésen

Azonnal megkezdi a kormány a közösségi közlekedés átalakítását: a cél egy regionális szinten működő, a vasúti és közúti közlekedést együtt szemlélő rendszer kialakítása. Az viszont egyelőre nem tisztázott, milyen finanszírozású lesz az új rendszer.

2009. augusztus 9. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelentős átalakításra készül a kormány a közösségi közlekedés működtetésében. Ennek egyik sarkalatos eleme az lesz, hogy jövőre a MÁV és a Volán-társaságok finanszírozása az idei 330 milliárd forintról 260 milliárd forintra csökken. Az IMF-fel kötött megállapodás szerint korábban legalább 40 milliárd forintos mínuszt vállalt a kormány. Arról Szollár Domokos kormányszóvivő a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón nem kívánt részleteket elmondani, hogy a lefaragandó 70 milliárd forint hogyan fog eloszlani a MÁV és a Volán-társaságok között.
A koncepció alapeleme nem ismeretlen: ez a vonat- és buszközlekedés közötti párhuzamosságok felszámolása, a kapacitások hatékony felhasználása és a pazarlás csökkentése. Ezt a kormány úgy képzeli el - ami szintén nem új ötlet -, hogy az országos helyett regionális és helyi irányításúvá tenné a közlekedés szervezését. Vagyis a menetrendet nem a minisztériumban határoznák meg, hanem az egyes regionális közlekedési tanácsok maguk rendelnék meg a fontos és szükséges szolgáltatásokat. A Volán-társaságoknál ez központosító folyamatot eredményezhet: a 24 társaság helyett jóval kevesebb, régiószintű szervezeteket képzel el a kormány. Azt viszont egyelőre nem tudni, pontosan hány cégbe sűrítenék ezeket a vállalatokat. Ahhoz, hogy a regionális tanácsok maguk döntsék el, mikor, hol és milyen jármű szállítsa az utasokat, a tanácsok működését is át kell alakítani. Ha nem központilag határozzák meg a menetrendeket - és számolják fel a párhuzamosságokat -, akkor a finanszírozást sem célszerű központinak hagyni. Kérdés azonban, hogyan oszlik majd el a regionális tanácsok között az egyébként a jelenleginél jóval kevesebb forrás. Az sem tisztázott egyelőre, hogy ha párhuzamosan közlekedik adott vonalon busz és vonat, akkor vajon melyik tanács választja majd a jóval drágább vasúti közlekedést a közútival szemben. A vasút esetében ráadásul a mellékvonalak is külön problémakört jelentenek majd: Szollár annyit mondott ezzel kapcsolatban, hogy ki kell találni, kik és hogyan fogják kezelni és fenntartani ezeket a vonalakat.
Ennek alapján a vasútnál háromféle működtetés körvonalazódik. Az országos szintű vonalak továbbra is központi kezelésben maradnak, biztos, ám ad hoc jellegű finanszírozással, adott esetben uniós támogatásokkal megfejelve. A regionális vonalakért a regionális tanácsok lesznek felelősek, egyelőre ismeretlen finanszírozási konstrukcióval, a mellékvonalaknak pedig gazdát kell találni.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet