BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már nem várnak a kereskedőkre a termelők

2009. július 23. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az emelkedő termelési költségek, az olykor irreálisan alacsony felvásárlási árak meg a növekvő munkanélküliség miatt egyre több alternatív értékesítési lehetőséggel próbálkoznak a hazai zöldség- és gyümölcstermelők. A piacozás mellett terjedőben van az utcai árusítás, a teherautóról való értékesítés, a Szedd magad! mozgalom, lendületet kapott a házi feldolgozás, sőt néhány hónapra egy-egy forgalmasabb helyen lévő kisebb üzletet is érdemes kivenni.
Minderre idén nemcsak a gazdasági szempontok, hanem a szélsőséges időjárás miatt is szükség van: a csapadékos, párás időben a termés gyorsan romlik, a kánikulában pedig dömpingszerűen érik. Akad olyan alföldi uborkatermelő, akinek 500 mázsányi eladhatatlan termés halmozódott fel az udvarán, s mérgében már az Országház elé akarta önteni - az import miatt az uborka felvásárlási ára idén a tavalyihoz képest mintegy 50 százalékkal csökkent, több helyütt csak 75-90 forintot adtak érte kilónként. A málnatermelők az időjárás miatt nem voltak könnyű helyzetben, noha a gyümölcs - ellentétben például a meggyel és a ribiszkével - idén is keresett volt itthon és külföldön is, ami az árában is megmutatkozott. A legnagyobb somogyi és zalai ültetvényeken azonban a gurulós, első osztályú málna helyett nagyon gyakran már csak szörpnek valót tudtak szüretelni, ami a termelőknek kilónként legalább 150-200 forintos veszteség. (A málna betakarítása rendkívül költségigényes, hiszen kéthektárnyi terület leszedéséhez legalább 50-60 ember kell.)
A Tamási közelében zöldség- és gyümölcstermeléssel foglalkozó Faragó Dávid úgy véli, idén minden abba az irányba hatott, hogy a termelők saját kezükbe vegyék sorsukat. Kilónként hatvan forintért a meggyet nem szabad odaadni, de nagyjából ugyanez a helyzet a ribiszkével, a csemegekukoricával, a tökkel vagy a hatalmas mennyiségben érő, de az időjárás miatt nem a legjobb minőségű sárgabarackkal is. A meggyből és ribiszkéből házi lekvár, illetve szörp lesz, a tököt, kukoricát, zöldségeket pedig konyhakészen árulják, elsősorban piacokon, de nemrég kibéreltek egy kisebb siófoki üzletet is. A tágabb családból az elmúlt egy év alatt többen váltak munkanélkülivé, így munkáskézben nincs hiány - tette hozzá Faragó. Más kérdés, hogy további beruházásokra volna szükség annak érdekében, hogy a családi vállalkozás ebben a formában valóban beinduljon - gondolkodnak egy kisebb üzem kialakításán, de egyelőre nem mernek belevágni.
Lengyeltótiban és Ordacsehiben szinte minden háznál hokedliről árulják az őszibarackot. Nagy Géza őstermelő szerint a környéken kilónként 150-200 forintért kiváló minőségű friss gyümölcsöt lehet kapni - a nagyvárosokban vagy a Balatonnál minimum 300-ért kínálják, míg a termelőnek száz forintot sem adnak érte. Mivel az összes termést helyben nem tudják értékesíteni - tette hozzá Nagy -, tavaly három családdal összefogva vettek egy zárt teherautót, azóta Soprontól Győrön át Budapestig viszik a portékát, már ha a környékbeli kereskedők nem csapnak le az olcsó barackra.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet