A folyók áradása és a folyamatos esőzések miatt a Dunántúlon immár több mint 18 ezer hektárt borít belvíz, de a felázott földek miatt még ennél nagyobb területen, mintegy 25 ezer hektáron kellett leállítani a betakarítási munkákat. Mosonmagyaróvártól Mohácsig még ipari területeket is elöntött a víz. A károk nagyságát egyelőre nehéz felmérni, de egyes becslések ltöbb tíz milliárdról szólnak.
A víz a legtöbb pusztítást Vas, Győr-Moson-Sopron és Zala megyében okozta, de jelentős károkról számolnak be a somogyi és a tolnai gazdák is. Az Észak-magyarországi és a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság adatai szerint a belvízzel elöntött területek nagysága, különösen a Lajta térségében, a Hanságban és a Rába mentén, óráról órára nő. A legkritikusabb helyzet a Rába mentén alakult ki. Sümegi Béla magyarszecsődi gazdálkodó szerint a több mint 50 hektáros területének háromnegyedét csak csónakon lehet megközelíteni. Egyes helyeken a búzának csak a kalásza látszik ki a vízből, miközben már aratni kellene. Erőss Jenő, a Rábamenti Agrár Kft. ügyvezető igazgatója a Vas Népének nyilatkozva elmondta, hogy földjeik jelentős része víz alatt van, így szinte biztos, hogy a mintegy 700 tonnára várt, jó minőségű búzatermés teljesen odaveszett. Víz alatt van 150 hektár napraforgó is, ahol mire levonul az ár, a növények nagy része kidől, ami megmaradt, azt pedig a különböző gombabetegségek teszik majd tönkre - véli a szakember. A víz ráadásul elviszi a földekről a tápanyagot is, amelynek pótlása további veszteséget okoz.
Az áradó Lajta és a belvíz - elsősorban Mosonmagyaróvár környékén - ipari beruházásokban is jelentős károkat okozott. Az osztrák-magyar tulajdonban lévő Entera Ipari és Híradástechnikai Kft. épülő üzemét szinte teljesen elborította víz. Szabó Ferenc gazdasági igazgató szerint a kivitelező kára több tíz millió forint, s az biztos, hogy az új üzemrészben szeptemberben nem tudják elkezdeni a termelést.
Az elmúlt napok során kritikus helyzetbe kerültek a Mura mentén gazdálkodók is. Csapodi Ferenc, az elsősorban zöldség- és gyümölcstermeléssel foglalkozó Zala 95 Mezőgazdasági Kft. vezetője megjegyezte: a több mint 18 hektáros területük jelenleg csak halgazdálkodásra lenne alkalmas, a növényeket látni sem lehet. Idénymunkásokat és diákokat vettek fel, akik a vízből húzkodják ki a sárgarépát és zöldséget, ami talán takarmánynak jó lesz majd. Somogyban és Tolnában ugyan jelentősebb, összefüggő területeket nem borít belvíz, ám az átázott földekre a gépek szinte sehol sem tudnak rámenni. Le kellett állítani az aratást a Kapos völgyében is. Csiszár Kálmán, a Zselic Agrárgazdasági Kft. főmezőgazdásza elmondta, a minap az egyik kombájnjuk megpróbálkozott egy magasabban fekvő tábla betakarításával, majd egy napba telt, míg kiszabadították a sárból. A szakember szerint egyes területeken heteket csúszhat majd a korábban az aszály által is megtizedelt termés betakarítása, az aratás, és annak járulékos költségei - többek között a termés szárítása - egy vagyonba kerülnek majd.
