Az elmúlt hónapokban jelentősen megnőtt az állást kereső könyvelők száma. Eddig is többen voltak, mint amennyit biztonsággal elbírt volna a piac, mostanra azonban még látványosabb lett a túlkínálat. Mivel egyre több kis cég szűnik meg, egyértelműen emelkedik a munkát kereső könyvelők száma - mondta lapunknak Lengyel Tibor, a Magyar Könyvelők Országok Szövetségének elnöke, hozzátéve: az is egyre jellemzőbb, hogy az eddig egyéni vállalkozóként működő könyvelők most inkább főállásban helyezkednének el egy cégnél. Hozzá kell tenni, hogy a szakmában nagy valószínűséggel egyébként is elindult volna egy tisztulási folyamat, a recesszió miatt azonban ez most sokkal gyorsabb ütemben megy végbe. Azt is meg kell jegyezni, hogy a piaci tapasztalatok szerint kevésbé jellemző, hogy a kiszorult könyvelők hivatást váltanak. Egyfajta szürkezóna van ugyanis kialakulóban, ami nagyon káros lehet a szakma egészére, amely kamara híján nem is tud hatékony eszközökkel fellépni ez ellen.
A piacról kiszorulóknak egyébként sok választásuk nincs, hiszen a közszféra nem tudja felszívni a munkanélkülivé vált könyvelőket és pénzügyi szakembereket. Az adóhatóság 2007 végén hajtott végre jelentős, 1700 fős létszámbővítést a revizorok körében, vagyis lényegében elképzelhetetlen további létszámemelés - az idei költségvetés ugyanannyi munkatárssal számol. A közszféra bérstopja pedig eleve lehetetlenné teszi, hogy a versenyszférából kiszorulók itt kapjanak lehetőséget.
