"Fájni fog, sokaktól követel áldozatot, érinteni fog minden magyar embert, de meglesz az eredménye" - így jellemezte programját Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt tegnap a parlamentben. Jóllehet a program részletei még nem ismertek, annak alapvetései már nyilvánosak. Ezek szerint az idén 200, jövőre pedig 600 milliárd forintos kiadáscsökkentést javasol a jelenlegi gazdasági miniszter.
Az idén a Gyurcsány-kormány elképzelésének megfelelően kisebb jelentőségű költségcsökkentés valószínűsíthető, vagyis például a tárcáktól és a MÁV-tól vonnak el. Ennél komolyabb lefaragásra is sor kerülhet, mert a plafontörvény módosítása egyelőre az országgyűlés előtt van, ebben pedig az eredetileg beharangozott 210 milliárd forinttal szemben 355 milliárd forint összegű kiadáscsökkentés szerepel célként.
Jövőre egyebek mellett a szociális juttatások jelentős megnyirbálása következhet, beleértve a gyed idejének megkurtítását, az otthonteremtési támogatás (szocpol) felszámolását és a családi pótlék befagyasztását. Az ezután nyugdíjba menők már nem kapnának 13. havi nyugdíjat és 65 évre nőne a korhatár. Szigorodna a rokkantnyugdíj rendszere, és a svájci indexálás is megszűnne.
Az adótörvényeket tegnap szinte egyhangúlag levette a napirendről az országgyűlés, csak Veres János pénzügyminiszter és Keller László szakállamtitkár nyomta meg a nem gombot. A törvény általános vitája ma kezdődött volna. Kérdés, mennyire részletekbe menő Bajnai programja, mikor nyújtja be az új kormány az új verziót - erre legkorábban két hét múlva kerülhet sor.
