Mindössze húsz-harminc képviselő volt kíváncsi az SZDSZ és az MDF által fémjelzett, a Reformszövetség javaslatát boncolgató vitára tegnap a parlamentben. A két nagy pártot az sem győzte meg, hogy Kóka János SZDSZ-es frakcióvezető szerint versenytársainkhoz képest 3000 milliárd forinttal költ többet a magyar állam, amiből négy év alatt 1300 milliárd forintot kellene lefaragni, illetve az államadósság mértékét is évente két százalékponttal mérsékelni. Keller László, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára szerint az államadósság csökkentése jelenleg irreális. Egy sor kérdésben egyetért a kormány a Reformszövetséggel, ezeket be is építették az adócsomagba és a nyugdíjtörvény módosításába - mondta Keller, aki szerint a többi intézkedés már vagy megtörtént, vagy nem lehet végrehajtani. Az államtitkár szerint az államháztartás kiadásait sem lehet csökkenteni éves szinten 200 milliárd forinttal, mert ezzel az intézményi támogatás hatvan százalékát kellene megvonni. Az iparűzési adót sem lehet megszüntetni (ezt a szövetség 2011-től javasolná opcionálisan), mert egyrészt a hiányt növelné, másrészt kiüresítené az önkormányzatok adóztatási jogát.
