A devizahitelek forinthitelre átváltása nem oldható meg csak állami kötelezettségvállalással - mondta Veres János pénzügyminiszter szombaton. A magyar állam nincs abban a helyzetben, hogy ennek a kérdésnek a száz százalékát a saját maga terheként vigye tovább - fogalmazott a szakminiszter. A minisztériumnál számolják azt, hogy mekkora költséggel járna a hitelek átváltása - tette hozzá. A magánszemélyeknél lévő, devizaalapon folyósított jelzáloghitelek értéke nagyjából 2600 milliárd forint, ha ehhez még hozzászámolják a szabad felhasználású hiteleket is, akkor nagyjából 5000 milliárd forintról van szó. A még pénteken az MTI birtokába került, a kormány számára készített előterjesztésből és szakértői dokumentumból kiderült, hogy piaci árfolyamon a devizahitelek forintosításának költsége éves szinten akár 263 milliárd forint többletkiadást is jelenthetne. Ha a lakosság törlesztőrészleteinek emelkedését 30 százalékban maximálnák, akkor a többletteher negyedét fizetné a lakosság, az állam és a bank együtt pedig - a hitel futamideje alatt - évente hozzávetőleg 200 milliárd forintot.
