Hozott ajándékot is meg nem is - leginkább így lehetne jellemezni a kormány elképzelését az adómentes béren kívüli juttatások megadóztatásával kapcsolatban. Az eredeti tervek szerint a kormány a normál szabályok szerint adóztatta volna egyebek mellett az üdülési csekket vagy az ételutalványokat, vagyis 54 százalék jövedelemadót és 11 százalék járulékot kellett volna fizetni a korábban ezektől mentes juttatások után.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldala azonban hevesen tiltakozott a módosítás ellen, mire a kormányfő kompromisszumos megoldást ígért. Ám ahelyett, hogy bizonyos kedvezményeket kivennének az adóztatás alól, a többit (például az internetutalványt) pedig megadóztatnák 54 százalékkal, a kompromisszum szerint a juttatások fele adómentes lenne, másik fele pedig adóköteles. Vagyis hatezer forint értékű étkezési jegyből háromezer forint mentes lenne - szivárgott ki a távirati irodán keresztül. Más változás is lesz a korábbi verzióhoz képest. Ezek szerint a jövedelemadó sávhatára januárig visszamenőleg tolódna ki 1,7 millió forintról 1,9 millió forintra, majd 2010-től hárommillióra. Ezzel szemben a kulcsemelés nem lesz évközi, az csak jövőre emelkedik 19-re és 38-ra a mostani 18 és 36 százalékról. A magánszemélyek különadója is csak jövőre szűnne meg.
Nem változna viszont a járulékcsökkentésre tett korábbi javaslat: ezek szerint júliustól öt százalékponttal csökkenne a munkát terhelő járulék mértéke a minimálbér kétszereséig - januártól pedig minden jövedelemsávban. Szintén maradna az évközi áfaemelés is, vagyis júliustól emelkedne 23 százalékra a normál kulcs.
A kormány ma tárgyal az adótörvényekről, vagyis a törvénytervezetet még a héten benyújthatja a kormány az országgyűlésnek.
