BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre is adómentes maradhat az üdülési csekk

Szerdán tárgyal a kormány az adótörvényekről. Gyurcsány Ferenc a parlamenti vita alatt folyamatosan egyeztetne az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal a javaslatról. Sok idő nincs, ám a vélemények csak lassan közelednek.

2009. március 8. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem a leggyorsabb és nem a legnagyobb él túl, hanem az, aki a leggyorsabban alkalmazkodik - ezzel a Darwin-idézettel kezdte hozzászólását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésén. A gyors alkalmazkodás jegyében március folyamán a kormány benyújtja az adótörvényekről szóló módosító javaslatát, amelyről a parlamenti vita során folyamatosan egyeztet majd az OÉT-tel (a tervezet a szerdai kormányülésen lesz napirenden) - mondta a kormányfő. Az már most eldőlt, hogy az adómentes természetbeni juttatások egy részét mégsem adóztatják meg - e körbe tartozik például az üdülési csekk is. A munkavállalói oldal érvei közül leginkább az győzte meg a kormányt Gyurcsány szerint, hogy az éves szinten 210 milliárd forint forgalmat generáló csekk megadóztatása ágazati szinten, vagyis a turizmus-vendéglátásban okozna komoly rombolást. Valószínűleg az étkezési utalványok maradhatnak még meg az adómentes körben.
A korábban bejelentett intézkedésekhez képest határozottabb és jelentősebb változás szükséges és nem enyhébb, ezt fogom javasolni a kormánynak is - fogalmazott Gyurcsány, bár azt már nem részletezte, hol és milyen típusú jelentősebb változásra gondolt. Több kiadáscsökkentés kell, még akkor is, ha a Reformszövetség államigazgatást karcsúsító elképzelései néhol túlzóak - tette hozzá a kormányfő, de konkrétumokat nem mondott, a munkavállalói és munkaadói oldalak pedig nem erőltették a részletekbe menő vitát. A szakszervezetek leginkább a bejelentett adóváltozásokkal kapcsolatban fogalmazták meg szkepszisüket. Egyáltalán nem kellene megszüntetni a magánszemélyek különadóját - hangsúlyozta Pataky Péter MSZOSZ-elnök, aki szerint a legkevésbé sem értenek egyet azzal, hogy az átlag- és az a feletti jövedelmek terhét kívánja csökkenteni a kormány és a Reformszövetség is. Inkább a legalacsonyabb jövedelműek terheit kellene csökkenteni - véli Pataky. Ezt például a munkavállalókat terhelő járulékok csökkentésével lehetne elérni. Az MSZOSZ másik javaslata, hogy legyen ismét háromkulcsos a jövedelemadózás. A szakszervezetek szerint nemhogy a jövedelemadó sávhatárának jelentős kitolására nincs szükség, de pillanatnyilag a járulékcsökkentés sem indokolt. A versenyképesség javítása nem a bérköltség csökkentésén múlik - mondta Pataky, aki szerint célzott járulékcsökkentést el lehetne képzelni, de az általános mérséklés most nem időszerű. Lapunk érdeklődésére kifejtette: úgy lenne értelme a terhet csökkenteni, ha a megspórolt összeget csak adott célra lehetne felhasználni, például kutatás-fejlesztésre, munkahelyteremtésre. Az öt százalékpontos vágás semmire sem elég, ha azonban a kisebb járulékot eleve egy szűkebb kör vehetné igénybe, akkor számukra akár nagyobb csökkentés is megvalósítható.
Radikálisabb megoldásokkal állt elő Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke, aki szerint ketté kell bontani az intézkedéseket: egy gyors válságkezelési intézkedésre és egy átfogó átalakításra. Öt hónapja már gyors válságkezelő intézkedéseket kellett volna végrehajtani, és ha a rövid és hosszabb távú elképzelések összemosódnak, akkor további késlekedés várható. Egy válságban az egyik döntésről a másikra bucskázás nem megoldás, kérjük: a kormány legyen határozott és cselekedjen ennek fényében - mondta Gaskó, aki szerint a nem válságkezelő intézkedések, különösen a munkavállalókat terhelő intézkedések ellen akár demonstrálni is készek a munkavállalók.
Nem szabad mindenféle javaslatot befogadni - jelentette ki Borsik János, az Autonóm szakszervezeti szövetség elnöke. Megvan annak a veszélye, hogy a politika és a munkaadói oldal felelőtlenül viselkedik. Hosszú ideig beszélt Borsik arról, miért kell figyelmen kívül hagyni a Reformszövetség javaslatait. Például azért, mert ez csak egy gazdasági lobbi, mert semmilyen szociális érzékenység nincs az elképzelés mögött. Ehhez képest a munkaadói oldal lényegében magáénak vallotta a Reformszövetség elképzelését. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerint a munkaadói oldal fontosnak tartja, hogy egységes véleményt alakítson ki az apróságokon való vita helyett. Nem azt kellene elemezgetni, hogy részkérdésekben mi a gond, nem egy-két százalékos bércsökkentésről kell beszélni, mert ennél sokkal komolyabb érdeksérelmek lesznek. Nincs időnk uraim, ha nincs megegyezés, akkor sem várhatunk tovább. És fájni fog mindenkinek - összegezte Rolek.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet