Az idén ötmillió forintra emelné a Reformszövetség a jövedelemadó sávhatárát - erősítették meg a terveikről korábban már kiszivárgott híreket a szövetség szombati tájékoztatóján -, a munkát terhelő járulékokat pedig az idén öt, jövőre három, 2011-ben pedig két százalékponttal csökkentetnék. Ezzel együtt 2010-től ötezer forintra emelnék a tételes egészségügyi hozzájárulás összegét. Két év múlva a szövetség akár 15 millió forintig is kiterjesztené az alsó jövedelemadó-kulcsot, ezzel együtt általános járulékplafont alkalmaznának, szintén 15 millió forintnál. Az adójóváíráshoz egyelőre nem nyúlnának, bár 2013-ra elindítanák annak kivezetését.
Eltörölnék a különadókat, a társasági adó kulcsát pedig 18 százalékra emelnék azzal, hogy a kedvezményeket nem nyirbálnák meg - mondta Oszkó Péter, a Deloitte vezérigazgatója. Megszüntetnék 2010-től az evát, az ekhót, a tételes és az átalányadózást. Újdonság, hogy az egyszerűbb és átláthatóbb rendszer érdekében akár a szuperbruttósítást is elfogadhatónak tartaná a szövetség - vagyis a teljes bérköltség lenne a bruttó bér -, de ez csak technikai változás lenne, az adófizetést nem befolyásolná. Két év múlva megszüntetnék a kisadókat és elkezdenék lassan kivezetni az iparűzési adót. A vállalkozások finanszírozásának könnyítésére megszüntetnék a visszlízing esetében a kettős illetékfizetési kötelezettséget, ezáltal egy működőképes és nem túl drága finanszírozási konstrukcióhoz juthatnának a társaságok.
Egyes intézkedések emeléseket is tartalmaznak, bevezetnék például az egyszázalékos értékalapú ingatlanadót a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanokra. Az áfát - jóllehet csak ideiglenesen - négy százalékponttal megemelnék. A jövedéki adót az üzemanyagok kivételével tíz százalékkal növelnék.
Az adócsökkentések hatása az idén 130 milliárd forint lenne - ellentétben a kormány javaslatával, amely ekkora összegű átrendezést és nem csökkentést tartalmaz. A cél, hogy a centralizációs ráta 40 százalékról 32-33 százalékra, az újraelosztás pedig 50-ről 42 százalékra mérséklődjék 2013-ban. Ez azt jelentené, hogy 2013-ra 1325 milliárd forinttal apadnak az állami kiadások.
A kiadáscsökkentésre az idén 335 milliárd forintot kellene fordítani, ami egyébként nem elérhetetlen, hiszen a kormány eleve 210 milliárdos mínusszal számol - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Elsősorban az államháztartás működési költségein kellene faragni, az idénre tervezett 1200 milliárd forintos keretből 200 milliárdot. Ezt a felesleges háttérintézmények, állami feladatkörök megszüntetésével, az önkormányzati képviselők juttatásainak visszavágásával lehetne megoldani. Emellett a minisztériumoknak több szabadságot kellene adni a gazdálkodásra azzal, hogy ennek pénzkeretét nagyon szigorúan határoznák meg.
A szociális juttatások alanyi jogosultságát a szövetség szerint meg kellene szüntetni és jövedelemhatárhoz kellene kötni, a gázártámogatást pár év alatt ki kellene vezetni. A szövetség javasolja, hogy a gyed szabályai legyenek még szigorúbbak, és az járjon még kevesebb ideig, a 13. havi nyugdíjat meg kellene szüntetni, a rokkantnyugdíjazást és a korengedményes nyugdíjazást pedig sokkal szigorúbban kellene szabályozni.
