BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem tetszik a bizottságnak az illetéktörvény

2009. február 19. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eljárást kezdeményez Magyarország ellen az Európai Bizottság a luxemburgi bíróságon, mert az EB szerint diszkriminatív a magyarországi illetéktörvény egyik rendelkezése. A jogszabály szerint ha valaki eladja lakóingatlanát, majd vásárol egy másikat, a visszterhes vagyonátruházási illetéket a két ingatlan árának különbsége után kell megfizetnie - persze csak ha az új ingatlan a drágább. Ezt azonban csak akkor engedi a törvény, ha az eladott és a vett ingatlan is Magyarországon van. Ha a régi ingatlan más tagállamban van, akkor nem lehet figyelembe venni azt az árat.
Ez a rendelkezés a brüsszeli bizottság szerint nem egyeztethető össze a személyek szabad mozgásának és a letelepedés szabadságának jogával, hiszen akik más tagállamban lévő lakóingatlanuk értékesítésével költöznek Magyarországra, hátrányt szenvednek azokhoz a magyarországi lakosokhoz képest, akik új lakástulajdonukra magyarországi lakóingatlan értékesítésével tesznek szert. Pedig előfordulhat, hogy a más tagállamban ingatlanukat eladó, majd Magyarországon ingatlant vásárló személyek a külföldi ingatlanuk megvásárlásakor a magyarországihoz hasonló mértékű illetéket fizettek.
Magyarországnak tavaly június 26-ig kellett volna módosítania a jogszabályt, ám ez a mai napig nem történt meg. Ezért az EB úgy határozott, hogy az elsőfokú bíróság elé terjeszti az esetet. A Pénzügyminisztérium (PM) álláspontja szerint a magyar illetéktörvény Magyarország területén hatályos, vagyis csak az itt kötött ügyletekre vonatkozik - mondta Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke. A PM ezért nem ért egyet az Európai Bizottság kifogásaival, nem módosítja az illetéktörvényt, és a bíróságtól a saját álláspontjával egyező ítéletet vár.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet