BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egykulcsos adó felé poroszkál a kormány

Gyurcsány Ferenc - mint azt már korábban több ízben is említette - ma ismerteti a kormány legfrissebb, adóátalakítást célzó javaslatait. Az adótörvények módosítását tartalmazó javaslat része a korábban már megszellőztetett verzió szerint a személyi jövedelemadó sávhatárának kitolása, a munkáltatással összefüggő járulékok csökkentése és az áfa emelése.

2009. február 15. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A legnagyobb támogatottsága - és így a legnagyobb esélye - a járulékok csökkentésének van, mégpedig július elsejétől. Az egészségbiztosítási kasszából kieső bevételt a kormány azzal pótolná, hogy a tételes egészségbiztosítási hozzájárulást 1950 forintról 5100 forintra emelné az egyik verzió szerint, mert időközben olyan csomagról is hallani lehetett, amelyben nem számolnak az eho növelésével. A jövedelemadóban a legnagyobb változást a felső kulcs kitolása jelenti majd, amelyet 1,7 millió forintról hárommillióra tágítana a kormány - valószínűleg januártól. Emellett a 18 százalékos kulcs 19-re emelkedne, megszűnnének a kedvezmények, a családi pótlék pedig az összevont adóalap részeként bizonyos jövedelem felett adózna. A különadó viszont megszűnne. Ezek a lépések egyértelmű, bár nem ördögi sebességű közeledést mutatnak az egykulcsos adórendszer felé - persze ehhez még elég kevés a hárommillió forintos sávhatár.
A vállalkozásokat érintő módosítások egyelőre képlékenyebbek. Annyi biztos, hogy a különadó itt is megszűnik, ám valószínű, hogy a kormány úgy alakítja majd át a társaságiadó-törvényt, hogy összességében ne essen ki bevétel az adónem felszámolása után. Vagyis valószínűleg emelkedni fog a társasági adó jelenlegi 16 százalékos kulcsa, emellett pedig az adóalap-korrekciós tételeknél végez majd ritkítást az új javaslat.
A mai ülésen az országgyűlés megválasztja a költségvetési tanács tagjait, akik le is teszik esküjüket - a három tanácstagot már korábban, a rendkívüli, január 29-ei ülésen is megválasztották volna, ám akkor egyikük sem tartózkodott az országban.
Szintén a mai napirendi pontok közé tartozik két sürgősségi döntés. Az egyik a kormány által bejelentett, lakáscélú hitelekre vonatkozó állami készfizető kezességről szóló javaslat, amely két évig könnyítene a lakáshitelesek helyzetén, ha nem tudják fizetni az eredeti törlesztőrészleteket. A másik, a Fidesz által benyújtott javaslat pedig megszüntetné a kötelező napi standolást, hatályon kívül helyezné a 250 ezer forint feletti céges kifizetéseknél a készpénzhasználat tiltását, valamint a házipénztár készpénzállományának kötelező maximumát meghatározó jogszabályokat. Ha a parlament megszavazza a sürgősségi tárgyalást, legkorábban négy hét múlva tarthatják a módosítások végszavazását.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet