A kormány új gazdaságpolitikája patrióta jellegű lesz, az ország önfinanszírozó képességére épül, az újraelosztás szűkítését, a vállalkozások terheinek csökkentését célozza - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) és a Demos Alapítvány rendezvényén. Míg az elmúlt tíz-tizenöt évben az ország gazdaságpolitikája a külföldi technológiákra és a behozatalra épült, a jövőben a belső forrásokra és a munkára kell alapozni Gyurcsány szerint.
A patrióta politika részleteiről egyáltalán nem beszélt a miniszterelnök. A már ismert intézkedések és tervek alapján vélhetően az adótörvények módosítása és a belső fogyasztás élénkítése lehet a kormány eszköze. Utóbbi esetben az állami beruházások jelenthetnek eszközt a protekcionizmus alkalmazására.
A nemzetközi kockázatkezelés egységes szabályozását és egységes uniós felügyelet felállítását szorgalmazta ugyanott Simor András jegybankelnök. A magyar szabályozásban növelni kell az átláthatóságot, meg kell jeleníteni a rendszerszintű kockázatokat, szükség esetén a felügyelet tilthasson be banki termékeket - sorolta. A jelenlegi szabályozással ugyanis a PSZÁF és a jegybank nem tudja hatékonyan korlátozni például a devizahitelek felvételét.
Simor felvetette: a felügyeletnek legyen joga arra, hogy bizonyos mutatókat, így ésszerű hitel/betét arányt határozzon meg, a kockázatalapú versenyt korlátozza úgy, hogy hitel felvételekor minimális önrészt határozzon meg, és adott esetben a tulajdonosi jogokat is képes legyen időben hatékonyabban korlátozni.
