Nagy az átfedés a kormány és a Reformszövetség adótervei között - derült ki tegnap, miután kiszivárgott a szövetség munkaanyaga. Ebben az áfa három százalékpontos emelése mellett szerepel az alsó jövedelemadó-sáv kitolása ötmillió forintra (a kormány 3 millióban gondolkodik). Ezt még az idén javasolják bevezetni, megfejelve egy öt százalékpontos járulékcsökkentéssel. A javaslat szerint jövőre és 2011-ben tovább csökkenhetne a munkáltatás járuléka, három, majd két százalékponttal, így az végül a mostani 32 százalékról 22 százalékra csökkenne. Ezzel párhuzamosan azonban a tételes egészségügyi hozzájárulást ötezer forintra kellene emelni. Emellett megszüntetnék az evát és az ekhót. A terv az államháztartásnak 900 milliárdos bevételkiesést eredményezne. Az adójavaslatot azonban csak a jövő héten véglegesítik - mondta lapunknak Lőrincze Péter, a VOSZ elnöki főtanácsadója.
A kormány adócsomagja rövid távon nem kezeli a válságot, hosszabb távra viszont kevés - ezt már a BDO Forte ügyvezető partnere állítja. Gerendy Zoltán szerint csak kismértékben csökkentik az adóversenyben már évek óta fennálló hátrányt a környező országokhoz képest. A legnagyobb probléma az, hogy az eddig megismert átalakítási elképzelés nem eredményez jövedelembővülést a lakosságnál, pedig rövid távon ez volna a legfontosabb.
Összességében a fogyasztás gerincét adó középosztály semmit sem nyer ezzel a csomaggal. Ez azért probléma, mert egyre inkább kezd kialakulni a nemzeti protekcionizmus a globális válságkezelésben, és mi egyáltalán nem tudjuk adójogi eszközökkel támogatni a belföldi fogyasztás bővülését vagy legalább szinten tartását - hangsúlyozta Gerendy Zoltán.
Emellett hosszabb távon sem jelent gyógyírt a kiszivárgott adóelképzelés, vagyis a - válságtól függetlenül egyébként is kisebb - növekedést biztosan nem lehet így élénkíteni. A kiszivárgott adócsomagban vannak pozitív elemek, ilyen a járulékcsökkentés, amelyet azonban alacsony jövedelemsávoknál szinte teljesen kiolt a tételes eho megemelése. A belföldi fogyasztásbővítést vagy -stabilizálást legkönnyebben egy jelentős jövedelemadó-csökkentéssel lehetne elősegíteni, a felső kulcsot legalább tíz százalékponttal lejjebb kellene szállítani. Ezt viszont nem volna szerencsés áfaemeléssel finanszírozni, mert az csökkentené a fogyasztást.
